Yok demişlerdi – 93 Times

Yok demişlerdi

Türkiye’de 50 yıldır petrol aranıyor Batman şehrimiz dışında ciddi bir rezerv bulunamadı Batman’da Türkiye’de çıkarılan petrolün %65 70 gibi bir oranı çıkarılıyor oysaki Musul ve Kerkük’te Batman’ın 20 katı petrol çıkarılıyor Türkiye’nin ihtiyacı günde 800 bin varilken yanı başımızda 1 milyon varil petrol çıkıyor Türkiye’de yıllarca olan Petrolün bile çıkarılmasına mani oldular Karadenizde Amerikan Şirketleri Petrol ve doğalgaz aramış bulamadıklarını iddia ederek taslarını taraklarını toplayıp gitmişlerdi Ülkemizde son 50 yılda petrol bulmak için binlerce kuyu açıldı bazıları beton dökülüp kapatıldı bunları kimin kapattığı ortaya çıktı

PETROL KUYULARINA BETON DÖKÜP KAPATMIŞLAR

Suriye ve Irak’ta yüzlerce petrol kuyuları varken ‘Türkiye’de neden yok?’ sorusu yıllardır vatandaşların kafasını kurcalamaya devam ediyor. Konuyla ilgili gündemi altüst edecek açıklamalar geldi Sivas ve çevresinde 70’li yıllarda yabancı mühendislerin başkanlık yaptığı sondaj çalışmalarında petrol bulundu, petrol bulunan üç kuyu da “yetersiz” denilerek betonla kapatıldı.

Sivas’ta 60’lı yıllardan günümüze kadar mesleğini sürdüren duayen gazeteci Sirer Doğan, 70’li yıllara dair Türkiye’de petrol gerçeğini tartışmaya açacak önemli bilgileri gün yüzüne çıkarttı.

70’li yıllarda Malatya’nın Darende ilçesi, Sivas’ın Celali ve Halep köylerinde petrol sondajı yapıldığını belirten Doğan, yabancı mühendislerin başkanlık yaptığı bu sondaj çalışmalarında petrol bulunmasına rağmen bulunan petrollerin yetersiz olduğu gerekçe gösterilerek kuyuların üzerinin betonla kapatıldığını hatırlattı.

Sivas ve çevresinde petrol sondajlarının yapıldığı 70’li yıllarda aktif gazetecilik yapan Sirer Doğan, 1970 yılında Darende’de petrol çıkınca 3 gün kutlama yapıldığını anımsatıp, “Maden Teknik Arama Orta Anadolu 1. Bölge Müdürlüğü Sivas’ta kurulduktan sonra ilk petrol aramaları, 1967, 1968 yıllarında Malatya’nın Darende ilçesinde yapıldı, 3 kuyu açıldı.

Kuyuların bir tanesinden mağara çıktı, arpa dökülerek sıkıştırma yapılarak kapatıldı. 1969 1970 yılarında petrol çıkıp her taraf siyah olunca Darende de davullu zurnalı 3 gün kutlama yapıldı. MTA’nın çalışan işçilerine birer maaş ikramiye verildi” dedi.

RUS MÜHENDİSLER PETROL AZ DİYE BETON DÖKTÜRMÜŞ

Doğan, Darende’de petrol bulunmasının ardından ilçede büyük sevinç yaşandığını ancak sevincin uzun sürmediğini belirtip, “İlçe halkı petrol zengini olacağız diye çok sevinildi. Fakat o ekibin başı bir Rus mühendisti. Daha sonrasından yeterli petrol olmadığı için bu kuyular kapatıldı.

Darende de olan kuyuların kapatılmasından sonra burada bulunan kule sökülerek Sivas Celalli Karayün’e taşındı. Burada kurulduktan sonra sondaj çalışmaları yapıldı. 1972’de bin metreye inildiğinde petrol buluntusuna rastlandı.” dedi.

Doğan, Sivas’ın Celali köyünde petrol bulgusundan sonra sondaj çalışmalarının sürdüğü ancak ABD’li mühendisin başkanlık yaptığı çalışmanın yine ilginç bir şekilde sonlandırıldığını ifade ederek Calali Karayünde 1973’de 2400 metreye kadar inildi, fakat burada da ekibin başında Amerikalı vardı.

Burada da çıkan petrol yetersiz denilerek bu kuyuda kapatıldı. Bundan sonra Halep köprüsü deriz o bölgede yine MTA tarafından, özel sektör tarafından petrol sondaj çalışmaları yapıldı. En sonunda 1990’lı yıllarda Gürün’de bir şirket tarafından 2040 metre dibe ulaşıldı. O arada yine yetersiz denilerek kapatıldı” dedi.

Usta gazeteci Sirer Doğan, üzeri betonla örtülen kuyularda petrol olduğuna inandığını belirterek şunları söyledi: “Ama teknolojini gelişmesi, zamanın geçmesi, petrol oluşumu göz önünde alınırsa bu kuyular tekrar denendiğinde iyi neticeler alınacağına inanıyorum.

Devletimizin bu konuda çalışma yapmasını bekliyorum. O zaman teknik yönden bizim yetişmiş elemanımız yoktu. O yüzden bize dışardan yardıma gelen insanlar ne diyorsa kabullenmek zorundaydık. O nedenle bugün ki gelişen teknoloji ve yetişen elemanlarımızla tekrar araştırma yapmanın ülkede büyük faydası olacağına inanıyorum

Türkiye’de bulunan petrollerin yetersiz denilerek Ruslar ve Amerikalılar tarafından kapatıldığı anlaşıldı daha 10 sene önce Amerikalılar Karadenizde türk karasularında petrol aramış gene bulamadık demişlerdi oysaki Türkiye kendi arayınca 5 6 ay içerisinde buldu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.