Yeni uçak – 93 Times

Yeni uçak

Amerika Birleşik Devletleri yıllardır Türkiye’yi oyalıyor Ülkemiz yıllarca f35 uçaklarını almak için bekledi ABD Türkiye’nin S400’leri almasını bahane ederek bize bu uçakları vermedi daha sonra onun yerine f16’ları vereceğim dedi ama onlarıda vermiyor ve Ülkemizi oyalıyorlar beceriksiz Amerikan yönetimi kongreden hala f16 satışını geçiremedi Türkiye’nin, ABD’nin F-16 savaş uçaklarını satmaması durumunda; Milli Muharip Uçak Tfx envantere katılana kadar ara çözüm olarak Eurofighter Typhoon alabileceği kaydedildi.

4 ÜLKE ORTAK ÜRETİMİ ÖNEMLİ BİR JET

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, geçtiğimiz ay Eurofighter konsorsiyumunun ana üreticisi olan Birleşik Krallık’ı ziyaret ederek, Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Sir Mike Wingston ile bir araya geldi. Küçükakyüz burada, Typhoon s’avaş uçaklarını inceledi.

TÜRK YETKİLİ: İYİ BİR ALTERNATİF

Middle East Eye’a konuşan bir Türk yetkili, konu ile alakalı kısa bir değerlendirmede bulundu.

ABD’nin F16 s’avaş uçaklarını satmaması durumunda; Türkiye’nin bu jetlere yönelebileceğini kaydeden Türk yetkili, “Bu uçaklar çok iyi. Elbette F16’ları alamazsak, yerli uçak Tfx gelene kadar geçici bir seçenek olabilir” dedi.

Yetkili, Washington’ın söz konusu F16’ları Ankara’ya vermesini beklediklerini kaydederken, ABD Kongresi’nin onay sürecini Türkiye’deki 2023 seçimlerinin sonrasına bırakabileceğini söyledi.

EUROFIGHTER TYPHOON UÇAKLARI, 4 ÜLKE TARAFINDAN ORTAK OLARAK ÜRETİLİYOR

İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya’dan oluşan bir konsorsiyum tarafından üretilen Eurofighter Typhoon savaş jetleri, daha önceki yıllarda İtalya tarafından Türkiye’ye önerilmiş ancak olumsuz bir yanıt alınmıştı Türkiye geçiş döneminde sorun yaşamaması için bu uçakları alabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.