Yaycı açıkladı – 93 Times

Yaycı açıkladı

Yunanlar ellerindeki tüm kozları kullanıyor Türkiye’yi Ege’de yenmek için herşeylerini ortaya koyuyorlar Ege’yi i’şgal etmek için 2017’de üç aşamalı bir plan hazırladığını belirten Emekli Amiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Yunanistan’ın Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerine sunduğu 16 haritanın bu projenin parçası olduğunu söyledi Yaycı Paşa yunanların bu hamlesine karşı Türkiye de Mavi Vatan doktrinini dünyaya anlatmalı” dedi.

YUNANLAR EGEYİ KOMPLE ALMAK İSTİYORLAR

Mavi Vatan doktrininin öncü isimlerinden Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, ‘Yunanistan’ın Türkiye’yi şikayet etmek için Avrupa ve ABD’ye gönderdiği 16 haritanın Yunanistan’ın üç aşamalı Ege’yi i’şgal planının bir parçası’ olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Yunanistan’ın tezlerine karşı uluslararası platformlarda Mavi Vatan haritasını anlatması gerektiğini ifade eden Yaycı, “Konjonktürü kendine fırsat gören Yunanistan, başımıza bela olacak. Her duruma hazırlıklı olmalıyız” dedi. Yunanistan’ın gündeme taşıdığı haritalarla ilgili bir haber sitesine açıklamalarda bulundu

Yunanlılar bu haritaları ABD ve Avrupa ile paylaşarak, ‘1970’lere kadar Türkiye bizim her şeyimizi kabul etmişti. Ege Denizi bizim denizimizdi. Sonra bunlar yavaş yavaş Kıbrıs’tan başlayıp Kardak krizi, hava sahası ve benzeri söylemlerle hak iddia etmeye başladılar” şeklinde konuşuyor. Maalesef Türkiye, geçmiş yıllarda Yunanistan’ın oldu bittilerine gerekli tepkiyi vermedi. Şimdi ise Türkiye, denizlerdeki hak ve menfaatlerinin farkında. Türkiye, ‘Hakkım var’ demeye başladı.

“2017’de ilan ettiler”
Yunanistan, 2017’de üç basamaklı ‘karasularını arttırma planı’ başlatmıştı. Şimdi bu haritalarla o planı uygulamaya çalışıyorlar. Planın birinci aşamasında hem Girit’te hem de Çuha’da karasularını arttırma kararı almışlardı. Ama Türkiye’nin baskısıyla ikinci aşamaya geçemediler. Şimdi ikinci ve üçüncü basamağa geçmeye çalışacaklar. İkinci basamak Girit Adası ile Çuha ve Mora Yarımadası arasında karasularını 12 mile çıkartmak. Üçüncü basamak Yunan karasularında 12 mile çıkartmak. Son aşama ise bütün Ege Denizi’nde 12 mil ilan etmek buna topyekün karşı durmalıyız Biz her alanda Yunandan daha güçlüyüz onlara bu gücümüzü sonuna kadar hissettirmeliyiz dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.