Yaptırım kararı – 93 Times

Yaptırım kararı

Avrupa Birliği birliğe üye ülkelerin bile iç işlerine karışıyor kendi çizgisinde olmayan Ülkeleri aba altından s’opa göstererek yaptırımlarla hizaya getirmeye çalışıyor Avrupa Birliği Macaristan seçimlerini “altılı ittifaka” karşı Viktor Orban’ın kazanmasını hazmedemedi. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı von der Leyen, hukuk kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Orban h’ükümetine yaptırım uygulanacaklarını Avrupa Birliği yardımlarını keseceklerini dile getirdi

İSTEDİKLERİ BAŞA GELMEZSE YAPTIRIM UYGULUYORLAR

Macaristan’da geçen pazar günü yapılan s’eçimin ardından ortaya çıkan tablonun yankıları sürüyor. Sandıktan büyük bir farkla üstün ayrılan Orban liderliğindeki Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) ve Hristiyan Demokratik Halk P’artisi koalisyonu, z’aferin hemen ardından Avrupa Birliği yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı.

Brüksel’deki yetkililer h’ukukun üstünlüğü ve b’ağımsız medya konusunda Orban h’ükümetiyle daha önce de sorun yaşamasına rağmen yaptırım kararı alınması için s’eçim sonuçları bekleniyordu Orban’ın üst üste dördüncü zaferini elde etmesinin ardından AB’den Macaristan’a giden fonların kesilmesi için işlemlerin başlatıldığı açıklandı.

BRÜKSEL’DEN BİLE GÖRÜLÜR DEMİŞTİ

Konuyla ilgili Avrupa P’arlamentosunda konuşan komisyon başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliğinin Macaristan ile pek çok konuda ihtilafları bulunduğunu ama en önemli konunun ülkedeki yolsuzluk iddiaları olduğunu söyledi. Von der Leyen, Orban h’ükümetine karşı hukuk devleti kurallarına aykırı hareket edilmesi sebebiyle mali yaptırım işlemlerine başlandığını duyurdu.

Açıklama üzerine Macar ulusal para birimi Forint %5 değer kaybetti. Macaristan’a verilen Avrupa Birliği yardımlarının ödenmesi, benzer iddialar üzerine geçen yıl dondurulmuştu. Bu gelişme, Orban’ın s’eçim z’aferini kutlarken AB’yi hedef aldığı “Öyle bir z’afer kazandık ki, değil Brüksel’den, Ay’dan bile görülür diyerek kendilerine karşı çıkan Avrupa Birliğine resmen kapak gibi bir cevap verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.