Yanlış yaptık – 93 Times

Yanlış yaptık

Zamanında Türkiye’ye çok büyük yanlışlar yapan Batının ve R’usyanın kuklası olan İslam Kerimov zamanında Yıllarca Türkiye’den gidenlere ve Türk iş adamlarına çok büyük z’ulümler yapan Türkiye’den giderek yatırım yapan iş adamların malına el koyan Türk Kamyon şöförlerini mesnetsiz iddialarla t’utuklayıp h’apse atan Bizle aynı dil ve aynı ırka sahip olan Ülke Özbekistan H’atasını anladı

ŞEVKET MİRZOYEVİN BAŞA GELMESİYLE HERŞEY DEĞİŞTİ

İslam Kerimov zamanında Türklere her türlü z’ulüm yapılmış ve Her 2 özbekten biri h’apis yatmıştır birkaç sene önce Şevket Mirziyoyev’in başa geçmesiyle işler değişti

Bağımsızlığını 31 Ağustos 1991’de ilan eden Özbekistan ile kendisini 16 Aralık 1991’de ilk tanıyan ülke olan Türkiye arasında 4 Mart 1992’de diplomatik i’lişkiler tesis edildi. 4 Mart’ta Türkiye Özbekistan diplomatik i’lişkilerinin tesisinin 30. yılı kutlandı.

Türkiye’nin Taşkent’teki diplomatik temsilciliği Nisan 1992’de açılırken, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği Ocak 1993’te faaliyete başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2016’daki Semerkant ziyaretinde Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile yaptığı görüşmeyle iki ülke i’lişkileri canlandırıldı ve yeni bir dönem başladı. Bunun ardından Mirziyoyev, Ekim 2017’de Cumhurbaşkanı sıfatıyla 21 yıl aradan sonra Türkiye’yi ziyaret eden en üst düzey Özbek yetkili oldu.

İki ülke cumhurbaşkanları arasındaki yakın dostluk ve s’iyasi iradeyle Özbekistan Türkiye i’lişkileri 2017’de stratejik ortaklık seviyesine çıkartılırken, yıllardır yapılamayan Türkiye Özbekistan Karma Ekonomik Komisyon toplantıları düzenlendi. İki liderin başkanlığında 2018’de Türkiye Özbekistan Yüksek Düzeyli S’tratejik İş Birliği Konseyi kuruldu. 2020’de de bu Konseyin ilk toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

2021’DE İKİLİ TİCARET HACMİ 3,6 MİLYAR DOLARA ULAŞTI
Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticari i’lişkilerde de yeni bir dönem başlarken, 2016’da 1 milyar 242 milyon dolar olan ikili ticaret hacmi, 2020 yılında 2 milyar 101 milyon dolara, 2021’de de 3 milyar 645 milyon dolara ulaştı

BU YIL İKİLİ TİCARET HACMİNİN İLK DEFA 5 MİLYAR DOLARA ULAŞMASI BEKLENİYOR
Uzmanlar, geçen yıl iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret hacminin yüzde 70 arttığına dikkati çekerek bu yıl da ülkeler arasındaki ticaret hacminin en az yüzde 50 artmasını öngörüyor.

Erdoğan’ın yapacağı ziyaretle iki ülke arasındaki ticaret hacminin diplomatik i’lişkilerin tesisinin 30. yılının kutlandığı 2022’de, tarafların daha önce hedeflediği 5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.