Yanına kalmadı – 93 Times

Yanına kalmadı

Türkiye Rusların Ukrayna’yı i’şgal girişiminin başlaması ile birlikte fırsatçıların halkı galeyana getirmesine tanıklık etti yalan ve uydurma bilgiler ile halkı panik alışverişlerine sürüklediler halkımız Türkiye’de birçok temel gıdanın tükeneceğini düşünerek Marketlere akın etti 200 liradan yağ aldı oysaki Türkiye zaten tükettiği zeytinyağının kat be kat fazlasını üretiyor Ayçiçek yağının ise %70 ini kendimiz üretiyorduk Türkiye’de yağ kalmayacak yalanları ile halkı paniğe sürükleyen kendini bilmezlerin yaptıkları yanlarına kar kalmadı

O İSİM MANİPÜLASYON YAPTI

Tarım ve Orman Bakanlığı, ayçiçeği yağı stokunun bittiğini iddia edip fiyatların hızla yükselmesine yol açan Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil hakkında s’avcılığa s’uç duyurusunda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin yeterli ayçiçek yağı bulunmasına rağmen, sanki yağ stoku yokmuş gibi açıklamalar yaparak vatandaşı yönlendiren ve birkaç günde fiyatların yüzde 100 artmasına yol açan açıklamalara karşı hukuki girişim başlattı.

HALKI GALEYANA GETİRDİ

Türkiye’nin en büyük iki yağ tedarikçisi Rusya ile Ukrayna arasında savaşın başlamasından sonra Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, çok az yağ stoku kaldığını ileri sürerek, halkı galeyana getiren açıklamalarda bulundu. Büyükhelvacıgil, “Ülkemizin stokları, market rafları dahil mart sonu veya nisan ortasına kadar yetecek düzeydedir” iddiasında bulundu. Açıklamanın hemen ardından vatandaş, yağ kalmayacağı endişesiyle marketlere akın etti.

YAĞ FİYATLARI BİRDEN FIRLADI

Bu süreçte 100 liralarda satılan 5 kilogramlık ayçiçek yağı fiyatı doların %10 bile değer kazanmamasına rağmen bir günde 200 liralara çıktı. Bazı internet sitelerinde rakamlar 250-350 lira bandına kadar yükseldi. Ancak bu süreçte Türkiye’de yağ stoklarında kesinlikle bir sorun yaşanmadı halkı galeyana getirenler hesap verecekler yaptıkları yanlarına kalmayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.