Ve Kapattık – 93 Times

Ve Kapattık

Türkiye Ruslara karşı Yaptırımları sıkılaştırmaya başladı önce boğazlar kapatıldı şimdi de Ruslara hava sahamızı kapatma kararı aldık Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, R’usyadan Suriye’ye a’sker taşıyan sivil ve a’skeri tüm uçaklara Türk hava sahasının kapatıldığını açıkladı Türkiye Ruslara karşı sıkı yaptırımlar uygulamaya başladı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uruguay ziyareti öncesi uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

HAVA SAHAMIZ SURİYE’YE GİDEN TÜM RUS UÇAKLARINA KAPATILDI

Çavuşoğlu, Ankara’nın Moskova ile diyalog mekanizması içerisinde hareket etmeye önem verdiğini söyledi Suriye’ye a’sker taşıyan tüm Rus uçaklarına Türk hava sahasının kapatıldığı bilgisini açıklayan Çavuşoğlu R’usyanın a’skeri uçaklarına, hatta Suriye’ye giden ve a’sker taşıyan sivil uçaklarına hava sahasını kapattık. Üçer aylık izinler veriyorduk. Nisana kadar izinleri vardı. Cumhurbaşkanımız da P’utine söyledi. Daha sonra uçuşlar durdu. Biz hem Montrö hem diğer konularda süreci diyalog yoluyla yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Liderler arasında arka kapı diplomasisi işliyor”
R’usya ve Ukrayna arasındaki müzakerelere değinen Çavuşoğlu görüşmelerin devam ettiğine dikkati çekti Geldiğimiz noktada ortada müzakere ettikleri kapsamlı bir metin var. Onun dışında yine liderler arasında bir arka kapı diplomasisi işliyor. O süreçte de bir ortak deklarasyon taslağı olduğunu görüyoruz.”

Çavuşoğlu görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi durumunda R’usya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Lideri Zelenskiy’nin Türkiye’de bir araya gelme konusunda hem fikir olduklarını söyledi Türkiye hava sahasını kapatarak Ruslara önemli bir uyarı vermiş oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.