Ve gidiyorlar – 93 Times

Ve gidiyorlar

Türkiyede Milyonlarca Suriyeli var bu suriyelilerin birçoğu Türkiye’ye uyum sağlamış işinde gücünde insanlar tabi büyükşehirlerde geçim sıkıntısı yaşayanlarda var bunlarda artık çareyi geri dönmekte bulmaya başladı tasını tarağını toplayıp Otobüslere binip dönmeye başladılar Esenyurt Belediyesi, 54 Suriyeliyi daha otobüslerle memleketlerine gönderdi. Suriye’ye dönen göçmenlerden İnayat Ali Hamko her şeyin pahalı olduğunu ve artık geçinemediğini belirtti ve diğer nedenlerini sıraladı

İSTANBULDA ARTIK GEÇİNEMİYORUZ

Geldiğimiz yıllarda İstanbul ucuzdu kiralar ucuzdu idare ediyorduk, şimdi çok zor. Her şey pahalı yani, kira pahalı, petrol pahalı her şey pahalı yani. İnsan tek çalışıyor. Nasıl idare edecek  ifadelerini kullandı.

Maddi zorluklar yaşadığı için ülkelerine dönemeyen Suriyeli mültecilere Esenyurt Belediyesi yardım elini uzattı. 28’i yetişkin, 26’sı çocuk, 54 Suriyeli daha Esenyurt Belediye’sinin otobüsleriyle Suriye’nin 3 farklı vilayetine gönderildi.

Konuya ilişkin açıklaması yapan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt şunları söyledi: Esenyurt’taki sorunlardan bir tanesi de maalesef yurt dışından çokça göç aldığı için göç sorunu. Bu sorunu burada kalmak isteyen vatandaşlarımız açısından disipline ediyoruz. Ama aynı zamanda burada yaşama tutunamayan, yurt dışına gitmek isteyen misafirlerimize de aracılık ediyoruz. Onların memleketlerine gitmesi için otobüs tahsisi yapıyoruz. Bu yıl içindeki ikinci kafilemiz. Çok hızlı bir şekilde devam ediyorduk, pandemi biraz zayıflattı bunu ama bugüne kadar toplam Esenyurt Belediyesi’nin organizasyonuyla üç binin üzerinde misafirimizi evlerine geri gönderdik.

GİDENLER  TAM 5 YIL GERİ DÖNEMİYOR
Gidenlerin geri döndüğü iddiaları vardı Tabii Esenyurt’ta bizim yaptığımız çalışmalardan rahatsız olan bazı gruplar zaman zaman çeşitli söylentiler çıkarıyor bu yalan gidenler  tam 5 yıl geri dönemiyor dedi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.