Ve Anlaştılar – 93 Times

Ve Anlaştılar

Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Nato restinden sonra Avrupa Birliği ülkeleri resmen tutuşmaya başladı yakşana Rus t’ehdidine karşı Nato’ya bel bağlayan bazı ülkeler Reisi Cumhur Erdoğan’ın vetosu ile neye uğradığını şaşırdı ve hiç zaman kaybetmeden soluğu Türkiye’de alma kararı aldılar Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Başkan Erdoğan’la görüştü. İki lider, İsveç ve Finlandiya’nın Nato üyelik başvurusu konusunda, Türkiye’nin endişelerinin giderilmesi için görüşmelerin yapılması için anlaştı.

NATO GENEL SEKRETERİ ANLAŞILDIĞINI DUYURDU

Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medya hesabı Twitter’dan bir açıklama yaptı Başkan Recep Tayyip Erdoğan’la telefonda görüştüğünü belirten Stoltenberg; Nato’nun açık kapı p’olitikasından, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik başvurularının öneminden bahsettiğini kaydetti.

MÜZAKERELERİN DEVAMI KONUSUNDA ANLAŞMA SAĞLANDI

Türkiye’nin endişelerine değinen Nato Genel Sekreteri; tüm m’üttefiklerin endişelerinin dikkate alınarak çözüm müzakerelerinin sürdürülmesi konusunda anlaştıklarını kaydetti:

“Değerli müttefikimiz Türkiye’nin Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüm. Nato’nun açık kapı p’olitikası ve İsveç Finlandiya’nın üyelik başvurularının öneminden bahsettim. Tüm m’üttefiklerin g’üvenlik endişelerinin dikkate alınması ve çözüm müzakerelerinin sürmesi konusunda hemfikiriz.”

ERDOĞAN: İSVEÇ VE FİNLANDİYA T’ERÖRLE ARALARINA MESAFE KOYMALI

Başkan Erdoğan, görüşmede, Türkiye’nin Nato’nun açık kapı p’olitikasını samimi şekilde desteklediğini, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik talebine dair meselenin ise, bu iki ülkenin Türkiye’nin hayati milli g’üvenlik menfaatleriyle ilgili tutumları olduğunu ifade etti.

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın t’erörizmle m’ücadele başta olmak üzere, temel meselelerde Türkiye ile dayanışma içinde olacaklarını açıkça göstermedikleri sürece, bu ülkelerin Nato üyeliklerine müspet yaklaşmayacaklarını dile getirdi.

TÜRKİYE’NİN G’ÜVENLİK ENDİŞELERİ GİDERİLMELİ

Stoltenberg ise; Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi gerektiğini belirterek Reisi Cumhur Erdoğan ile yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini dile getirdi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.