Türkiye yalanı – 93 Times

Türkiye yalanı

Ukrayna’nın Ankara büyükelçisi geçtiğimiz günlerde bir yalan ortaya atmıştı Türkiye Ukrayna’nın tahıllarını Ruslardan alıyor demişti Ukraynalıların bu yalanı çok geçmeden çürüdü Bakan Vahit Kirişci, Ukrayna ile tahılı yüzde 25 daha ucuz almak için anlaşıldığını aktardı. Öte yandan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye’nin Rusların Ukrayna’dan çaldığı tahılı satın alan ülkeler arasında olduğunu yalanını ortaya atmıştı.

UKRAYNANIN YALANI RESMEN ÇÜRÜDÜ

Ukrayna Rus s’avaşı her iki ülkenin de tahıl deposu olmasından kaynaklı olarak dünyadaki gıda g’üvenliğini t’ehdit ediyor. Özellikle Ukrayna, sağladığı tarım desteği ile Avrupa’nın “ekmek deposu” olarak hizmet ediyor. Ve s’avaş gerekçesiyle tahılın limanlardan çıkışını engelliyor.

Türkiye’den hakemlik isteği
Devam eden savaşta tahıla ulaşımında dünyanın, Türkiye’nin hakemlik statüsü ile devreye girmesi beklentisi var

“Ukrayna ile görüşmeler devam ediyor
Bu anlamda Ukrayna ile görüşmelerin devam ettiğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, dünyanın tahıla ihtiyacı olduğu için ürünlerin ülkenin dışına çıkartılması gerektiğini dile getirdiklerini aktardı.

Ürünü ihraç etme konusunda ikilem yaşıyorlar

Bakanı Kirişci, Ukrayna ile tahılı yüzde 25 daha ucuz almak için anlaşma yaptıklarını belirterek, “FOB’den bize yüzde 25 daha aşağıya verme konusunda mutabakatımız var. Ukrayna ile tahılı yüzde 25 daha ucuz almak için anlaştık. G’üvenlik ve ürünü ihraç etme konusunda ikilem yaşıyorlar. Türkiye olarak hakemliğimizi arzu ediyorlar. Hem R’usya hem de Ukrayna bir tek bize güveniyor.” açıklamasını yaptı Türkiye bir kez daha kendisine atılan çirkin iftirayı çürütmüş oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.