Tunus’tan cevap – 93 Times

Tunus’tan cevap

Eski Osmanlı topraklarında büyük oyunlar dönmeye devam ediyor Libya’dan sonra Tunus’ta karıştı Türkiye’nin iyi ticari i’lişkilerinin olduğu Kuzey Afrika’nın küçük ülkesi Tunus’ta Cumhurbaşkanı d’arbesi yaşanıyor Tunus Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan’ı iç işlerine m’üdahale etmekle s’uçladı. Tunus’ta p’arlamentonun feshedilmesini eleştiren Başkan Erdoğan, bu adımı “Tunus halkının iradesine d’arbe olarak tanımlamıştı Tunus’tan k’üstah bir cevap geldi

TÜRKİYE İÇİŞLERİMİZE KARIŞMASIN AÇIKLAMASI

Tunus Dışişleri Bakanlığı, Tunus’ta parlamentonun Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından feshedilmesine t’epki gösteren Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını iç işlerine yönelik “kabul edilemez bir m’üdahale” olarak nitelendirdi.

Bakanlığın açıklamasında, “Tunus, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın açıklamasından duyduğu şaşkınlığı ifade etmektedir. Bu yorumlar kabul edilemez” denildi. Açıklamada, “Tunus dost ülkelerle yakın i’lişkiler kurma gayreti içindedir ancak kararlarının bağımsızlığına da bağlıdır ve egemenliğine m’üdahaleyi reddeder” ifadesine yer verildi.”Çavuşoğlu’yla görüştüm”

Tunus Dışişleri Bakanı Osman Cerendi de Twitter’dan yaptığı açıklamada, konuyla ilgili olarak Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu Cerendi ayrıca Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Çağlar Fahri Çakıralp’ın da Erdoğan’ın yorumlarının Tunus tarafından r’eddedildiğinin ifade edilmesi amacıyla Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bilgisini paylaştı.

Tunus’ta Büyük bir k’riz var
Tunus’taki s’iyasi k’riz geçen hafta derinleşti. Cumhurbaşkanı Kays Said, Temmuz 2021’de çalışmalarını askıya aldığı Temsilciler Meclisi’nin düzenlediği çevrimiçi oturumu d’arbe girişimi” olarak nitelendirip p’arlamentoyu feshetmişti.

Milletvekillerinden yarısından fazlasının katıldığı oturumda, Said’in Temsilciler Meclisi’nin çalışmalarını askıya alan ve dokunulmazlıklarını kaldıran kararlarının iptali için sunulan bir yasa tasarısı kabul edilmişti Başkan Erdoğan ise bu buruma t’epkisini dile getirmişti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.