Taşmı düştü – 93 Times

Taşmı düştü

Türkiye’nin elini taşın altına koyması en hayati konularda ileriye atılması bazılarının dikkatinden kaçmıyor Ülkemize teşekkür üstüne teşekkürler yağıyor koskoca Avrupa Birliği Ruslara karşı hiçbişey yapamazken olan biteni uzaktan sadece izleme yolunu seçiyor Türkiye ise her konu da aktif olduğu gibi Uluslar arası sorunların çözümünde de aktif Türkiye’nin Ukrayna ve Ruslar arasında oynadığı role dikkat çeken Almanya eski Başbakanı önemli açıklamalar yaptı

TÜRKİYE VE ERDOĞAN’IN ÇABALARI ÇOK DEĞERLİ

Gerhard Schröder, “Türkiye Reisi Cumhuru Recep Tayyip Erdoğan’ın arabuluculuk girişimini çok kıymetli buldum dedi Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Türkiye’nin, Ruslar ile Ukrayna arasındaki ihtilafın sona ermesi çabalarında, şu anda tahıl sevkiyatına ilişkin müzakeredeki gibi çok yardımcı olduğunu söyledi.

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Moskova’da geçen hafta Rus Devlet Başkanı ile yaptığı görüşmenin ardından bugün yayımlanan Stern dergisine röportaj verdi Kremlin’in “müzakere edilmiş çözüm” istediğini belirten Schröder, “Ruslar ile Ukrayna arasındaki ihtilafta martta İstanbul’da olduğu gibi bir müzakere yaklaşımı vardı. Türkler, şu anda tahıl sevkiyatına ilişkin müzakerede oldukları gibi çok yardımcı oldular. Tahıl anlaşması ilk başarıdır. Belki bu yavaş yavaş bir a’teşkese dönüştürülebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ruslar ile Ukrayna arasındaki s’avaşı sona erdirmek için iki tarafın da tavizler vermesi gerektiğini vurgulayan Schröder, “Ukrayna’nın olası tavizlerini önceden ‘Ruslara dikte ettiği bir barış’ olarak karalamak büyük bir hatadır.” ifadesini kullandı.

“Arabuluculuk girişimini iyi buldum”
Schröder, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki çabasına da dikkati çekerek “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir arabuluculuk girişimini iyi buldum.” şeklinde konuştu.

Eski Şansölye Schröder, Amerikalıların desteği olmadan “müzakere edilmiş bir çözümün” olmayacağını kaydetti. Schröder, Rus Devlet Başkanı neden mesafe koymadığına ilişkin soruya, “Ben s’avaşı kınadım, bunu biliyorsunuz. Ancak kişisel olarak Rus devlet başkanına mesafe koymak gerçekten birilerine fayda sağlamaz ifadelerini kullandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.