Talep etti – 93 Times

Talep etti

Türkiye kendi çabaları ile yerli ve Milli 5. nesil hayalet s’avaş uçağını üretmek için tüm imkanlarını seferber etmiş durumda yoluna emin adımlarla ilerliyor fakat 2028 yılında yerli s’avaş uçağımız gelene kadar Hava s’avunmamızın sekteye uğramaması için yeni s’avaş uçakları almamız lazım A’BD basını Biden’ın Kongre’den Türkiye’ye yönelik yeni s’ilah satışı p’aketine onay vermesini talep ettiğini yazdı. Onay çıkarsa A’BD, F16’ları Türkiye’ye verecek.

TÜRKİYE’YE VERMEK İÇİN B’İDEN BASTIRIYOR

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, B’iden yönetiminin Kongre’den Türkiye’ye yönelik yeni s’ilah satışı paketine onay vermesini talep ettiğini duyurdu Söz konusu pakette; F16 Blok 70 yani Viper seviyesindeki s’avaş uçaklarının yanı sıra çok sayıda mühimmatların satışı da yer alıyor.

Habere göre Türkiye A’BDden; Aim9 Sidewinder f’üzeleri, Aim120 Amraam f’üzeleri, bazı radar sistemleri ve diğer a’skeri ekipmanlardan talep etti Söz konusu paketin Kongre’ye önümüzdeki 2 3 ay içinde gönderilmesi p’lanlanıyor.

Olumlu haberler gelmişti
Milli S’avunma Bakanı Hulusi Akar; dün yaptığı açıklamada, A’BD ile yürütülen F16 alım görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasının mümkün olduğunu söylemişti Geçtimiz günlerde ise; Türkiye’nin F35 programından çıkarılmasına önayak olan bazı Kongre üyelerinin; Türkiye’ye F16 s’atışının Nato ve A’BDnin g’üvenliğine hizmet edebileceğini ifade ettiği ve bu satışa onay verebilecekleri belirtilmişti.

SATIŞ ARTIK AN MESELESİ DURUMUNDA
B’iden yönetiminin Türkiye’ye F16 satışına sıcak baktığı biliniyor. Daha önce yapılan açıklamalarda bu dikkatle vurgulanırken; satışa onay verilmesi konusunda Kongre’ye mektup dahi gönderilmişti Türkiye zaten Birleşik Devletlere F35’ler için verdiği para ile bu uçakları alacağı için kasadan bişey çıkmayacak 40 adet çok gelişmiş uçaklara sahip olacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.