Suudi yetkili – 93 Times

Suudi yetkili

Türkiye Suudi Arabistan i’lişkileri yeniden eski seviyesine doğru gidiyor Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan ziyareti ile önemli anlaşmaların kapısını araladı Suudiler Başkan Erdoğan’a özel umre izni vererek ne kadar önem verdiklerini gösterdiler Eski Suudi Arabistan İstihbarat Başkanı Prens Turki el Faysal, Türkiye ile i’lişkilerin yumuşamasına Reisi Cumhur Erdoğan’ın ziyaretine dair konuştu.

HER İKİ ÜLKEDE BÜYÜK KAZANIMLAR ELDE EDECEK

Eski Suudi Arabistan İ’stihbarat Başkanı Prens Turki el Faysal, Suudi Arabistan’da İngilizce yayın yapan “Arabnews” gazetesine verdiği demeçte, Suudi Arabistan ABD i’lişkileri, Arap ülkelerinin İ’sraille normalleşme adımları ve Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretine i’lişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bölgenin g’üvenlik ve istikrarına karşı t’ehlikelerle m’ücadelede ortak gördükleri A’BDnin kendilerini hayal kırıklığına uğrattığına işaret eden Faysal, “Suudi Arabistan, Yemen’deki İ’ran destekli Husilerin s’aldırılarıyla oluşturduğu t’ehditlere karşı A’BDnin kendilerine hayal kırıklığı yaşattığını düşünüyor dedi.

Faysal, A’BD Başkanı B’idenın s’eçim kampanyasında “Suudi Arabistan’ı izole edeceğini” söylediği ve bu yönde adımlar attığını savundu. Husilerin Suudi Arabistan’a b’alistik f’üze ve insansız hava araçlarıyla s’aldırılarının yoğunlaştığı dönemde çektirildiğini” aktardı.

Faysal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cidde’ye yaptığı ziyaretin iki ülke i’lişkilerinde yeni bir sayfa açması temennisinde bulundu Türkiye ile Suudi Arabistan’ı ailevi, insani ve tarihi olarak birbirine bağlayan g’üçlü bağlar olduğunu belirten Faysal, “Aslında benim ninem Türk veya Çerkez asıllıdır dedi.

Faysal, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki s’iyasi ve ekonomik ilişkilerin de daha üst düzeyde olması gerektiğini sözlerine ekledi önümüzdeki günlerde daha fazla ilerlemeler olacağının sinyalini verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.