Sıraya girecekler – 93 Times

Sıraya girecekler

Ülkemiz her geçen gün daha fazla gelişiyor teknoloji ve S’avunma sanayi alanlarında büyük atılımlar yapan Türkiye her geçen gün daha fazla gelişiyor Türkiye, A400M a’skeri nakliye uçaklarına “Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi”ni resmi olarak uygulayan ilk ülke oldu. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan uzmanlar bu uçağı kullanan onlarca diğer ülkelerin de “potansiyel müşteri” olabileceğini ifade etti.

TÜM ÜLKELER TÜRKİYE’YE YAPTIRABİLİR

Türkiye yerli ve milli s’avunma sanayii ürünleri kadar kritik sistemlerin çok önemli platformlara uygulanması konusunda da oldukça değerli işlere imza atıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin Airbus A400M a’skeri nakliye uçaklarında bir ilke imza atarak Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir sisteminin entegrasyonunu gerçekleştirmesi de bunlardan biri.

MANPADS sıcaklık farkını takip ediyor
S’avunma Analisti Hakan Kılıç Tusaş’ın A400M’lere Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi entegrasyonunu kabiliyeti kazanmış olmasının hem Türk Hava K’uvvetleri hem de Tusaş açısından çok önemli olduğunun altını çiziyor.

Manpads ya da diğer kızılötesi güdümlü hava s’avunma sistemleri kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlıkları sayesinde hedef takibi yapar. Yani kızılötesi g’üdümlüdür. Uçağın motor çevresi ve keskin yüzeylerinin havayla yaptığı sürtünmeden oluşan sıcaklığı daha doğrusu uçak üzerindeki sıcak parçaları kızılötesi görür, takip eder. Böylece kilit atmış olur. Sanıldığı gibi motordan çıkan sıcak gazları takip etmez.

Uçak zaten ısınmıştır. Dolayısıyla ısıya gitmez, sıcaklık farkına gider. Kızılötesi olarak sıcaklık farkını tahlil ederek direk motora gidebilir Türkiye’nin geliştirdiği bu sistem ile Uçaklarımızı güvence altına almış oluyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.