Sınır kapısı – 93 Times

Sınır kapısı

Avrupa’da yaşayan her sene yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek için karayolu ile ülkelerine gelen Gurbetçiler bazen kanunları bilmedikleri için çok büyük zorluklarla ve cezalarla karşılaşabiliyorlar Türkiye’ye otomobille seyahat eden gurbetçiler, kanunları tam bilmediklerinden sınır kapılarında büyük sorunlar yaşıyorlar. Daha öncede birçok Gurbetçinin canını yakan uygulama, Türkiye’de bir çok kişinin canını yakıyor ve çok astronomik cezalar ödemesine sebep oluyor

GURBETÇİYE SINIRDA 144BİN LİRA CEZA GELDİ

Türkiye’ye giriş yaptığınız aracı bir başkası yurtdışına çıkaramıyor. Bunun gerçekleşmesi için prosedüre uyulması ve bazı işlemlerin yapılması gerekiyor. Aksi taktirde vatandaşa yüklü miktarda para cezası kesiliyor. Hollanda’da yaşayan ve başına gelenleri Sıla yolu grubumuza anlatan  Mustafa Karahan, “Bizim başımız yandı, başkalarının ki yanmasın” diye ibretlik olayı anlattı.

Kardeşimin otomobili ile giriş yaptım

Ben bu sene kardeşimin arabasıyla Türkiye’ye giriş yaptım. Ancak acil durum olduğu için aracı Türkiye’de bırakıp uçakla döndüm. Aracın sahibi küçük kardeşim ise uçakla Türkiye’ye geldi ve kendi aracıyla çıkış yapacaktı. Fakat İpsala sınır kapısından geri çevrildi. Araçla Türkiye’ye ben giriş yaptığım için engel çıkarmışlar ve ceza kesmişler. Söylediklerine göre aracı sadece ben yurtdışına çıkarabilirmişim. Belirlenen ceza ise aracın sıfır Türkiye fiyatının yüzde 10’una denk geliyormuş. 2 ayrı ceza yazılmış: Biri aracı o yurtdışına çıkarmak istediği için kardeşime, diğeri ise aracı Türkiye’ye sokan ve şimdi başkasının çıkarmasına göz yumduğum için bana. Yetkililerin her birimize belirlediği ceza miktarı 72 bin TL. Yani toplamda 144 bin TL (8400 Euro).”

Saatlerce süren tartışma

İpsala’da başarılı olamayınca kardeşinin bu defa Kapıkule’ye yöneldiğini aktaran okurumuz şu bilgileri verdi: “Ne yazık ki Kapıkule’den de çıkışına izin vermediler. Saatlerce süren tartışmalar sonrası kardeşimi bir memurdan diğerine yönlendiriyorlar. Evraklarda hatalar tespit ediliyor. Bunların düzeltilmesi zaman alıyor. Bu sırada kardeşim ceza miktarına itiraz ediyor ve aradan saatler geçtikten ve araya müdürler dahil edildikten sonra makul bir rakamda anlaşılıyor. Kardeşim cezayı ödeyip neredeyse 30 saatlik bir gecikmeyle araçla Türkiye’den çıkış yapıyor.”

Neden bilgilendirmiyorlar?
Belirlenen ceza miktarına öfkelenen Mustafa Karahan “Türkiye’de millet birbirini kesiyor bu kadar ceza yemiyor. Ama yurtdışından gelenlere bu şekilde ceza kesiliyor.

Biz Sırbistan’a kızıyoruz, Bulgaristan’a kızıyoruz ama onlar bile bu kadar insafsız davranmıyorlar. 100 bilemedin 200 Euro ceza ödeyip yolumuza devam edebiliyoruz. Ancak Türkiye’de karşılaşılan muamele gerçekten çok üzücü. Yasak olan şeyleri anlıyorum, sesimi çıkarmam ve cezası neyse verelim ve geçelim. Ancak bir insanı 30 saatten fazla tutmak nedir? Bunca sene gidip geliyoruz, neden böyle bir uygulama olduğu bizlere net bir şekilde izah edilmiyor, neden sınır kapılarına bilgilendirici yazılar asılmıyor? Kardeş kardeşim arabasını Türkiye’den çıkaramaz diye haberimiz olsa elbette farklı davranır ve bu hatayı yapmazdık” dedi.

Peki yasalar ne diyor?
Öncelikle başkasına ait bir otomobille seyahat edebilmeniz için araç sahibinden vekalet almanız gerekiyor. Bu şekilde sorunsuz Türkiye’ye giriş yapabilirsiniz. Aracın plakası vekaletle giden kişinin pasaportuna işleniyor. Eğer aracı Türkiye’ye sokan kişi herhangi bir sebeple aracı Türkiye’de bırakıp uçakla yurtdışına çıkış yaparsa aracı kimse kullanamıyor. Kişi yurtdışına gitmeden önce yetkili makamlara başvurup araçsız Türkiye’den ayrılacağını beyan etmeli. Sorun da tam da burada başlıyor. Eğer aracın sahibi sonradan uçakla Türkiye’ye gelip kendi adına kayıtlı aracıyla Türkiye’den çıkmaya çalıştığında yasal engel ile karşılaşıyor. Çünkü Türkiye’deki yasalar buna izin vermiyor. Kural gereği araçla Türkiye’ye kim giriş yapmışsa, aracı sadece o yurtdışına çıkarabiliyor. Aracın kendi sahibi bile olsa istisna yapılmıyor.

Ne yapmak gerekir?
Fakat bu duruma rağmen aracın asıl sahibi kendi aracıyla yurtdışına çıkış yapabilir. Bunun için vekalet verdiği kişi ile birlikte en yakın gümrüğe gitmesi ve kendi aracını kendi pasaportuna devrettirmesi gerekiyor. Aksi taktirde cezai işlem uygulanıyor. Aracın sahibi bu işlemi yapmazsa aracı Türkiye’den çıkaramıyor. Hollanda’daki gurbetçi vatandaşlarımız bu işlemi yapmadıkları için bu çileyi çekmek zorunda kaldı Gurbetçiler lütfen bilgilenelim kimse böyle büyük cezalar ödemesin kurallara uyalım

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.