Sınır geldi – 93 Times

Sınır geldi

Sinsi Avrupa Birliğinden Türkiye’nin ihracatını durdurmak için Ambargo gibi bir yaptırım kararı geldi Türkiye’ye aba altından sopa göstermek için Gümrük vergilerini artırdılar Türkiye ile Ruslar arasındaki ticaret her geçen gün artarken Avrupa birliği Türkiye’nin Ruslara Ambargo koymasını ticaretini sonlandırmasını istiyor Türkiye’nin kendilerine meydan okuduğunu açık açık dile getiriyorlar Avrupa Birliği’nden tepki çeken bir karar geldi.

TÜRKİYE’NİN İHRACAT BAŞARISINI ÇEKEMEDİLER

Avrupa Birliği R’usya ve Türkiye menşeili paslanmaz çelik ithaline 5 yıl boyunca gümrük vergisi uygulama kararı aldı Avrupa Birliği, R’usya ve Türkiye menşeili paslanmaz çelik ithaline 5 yıl boyunca gümrük vergisi uygulanacağını duyurdu. İlgili duyuru, Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen anti damping soruşturmasının tamamlanmasından sonra geldi.

Hatay’da üretim yapan MMK’nın ürünlerine yüzde 10,5, diğer Türk üreticilerin ürünlerine yüzde 2,4 ile 11 arasında değişen oranlarda gümrük uygulanacak MMK’nın R’usyadaki tesisleri içinse yüzde 36,6 antidamping vergisi kararı çıktı. Severstal ürünlerinden de yüzde 31 gümrük vergisi alınacak.

Komisyonun açıkladığı verilere göre, Rusya ve Türk menşeili paslanmaz çelik ürünlerinin Avrupa’nın toplam ithalatı içindeki payı son 5 yılda 5 katın üstünde artış gösterdi MMK Metalurji, Rus demirçelik deviyle Atakaş Şirketi arasında ortak yatırımla kurulmuş, ancak Rus şirket daha sonra bütün hisseleri devralmıştı.

KARARIN SİYASİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR
Avrupa Birliğinin Türkiye’ye uyguladığı Yaptırım gibi vergi uygulamasının siyasi olarak alındığı Ruslar ile yakınlaşan Türkiye’ye aba altından sopa gösterildiği dile getiriliyor bakalım Türkiye karşı bir vergi yaptırımı uygulayacakmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.