Satmasın diye – 93 Times

Satmasın diye

Ruslar Türkiye’yi kendi safına çekmek için olmadık şeylere başvuruyor Türkiye Ukrayna Rus s’avaşında ikili oynayarak hem Ruslar ile arasını bozmadı hem Ukrayna’ya büyük destek sağlayarak Batının tepkisini çekmedi hemde arabulucu olarak en az hasarla bu s’avaşı atlattı Ruslar Türkiye’yi safına çekmek için bir hamle yaptı Rus Devlet Ajansı tarafından ortaya atılan “Türkiye ile Rusya arasında yeni S400 anlaşması” haberi kısa sürede yalanlandı. Haberin arkasından yine Moskova yönetiminin sinsi bir planı ortaya çıktı.

RUSLAR YALAN BİR H’ABERİ YAYMAYA BAŞLADI

Usta Gazeteci Mehmet Acet, Rus haber ajansının, Türkiye ile Ruslar arasında yeni S400 anlaşması” haberinin çıkış sebebini Ankara’daki yetkililere sordu. R’usya, “Türkiye bizimle beraber” algısı oluşturmak istiyor geçtiğimiz gün Ruslardan gelen enteresan bir haber şaşkınlığa neden olmuştu. Rus haber ajansı Tass, Türkiye ile Ruslar arasında S400 sistemiyle ilgili yeni bir anlaşma imzalandığını duyurmuştu. Ancak S’avunma Sanayii Başkanlığı, yeni bir gelişme olmadığını aktarmıştı.

Mehmet Acet, Moskova’dan gelen bu haberin sebebini araştırdı, Ankara’da yetkililerle görüştü. Buna göre yetkililer, Rusların “Türkiye bizimle beraber” algısı oluşturmak istediğine işaret etti. Acet’in; “Rusların S400 balonu: Peki neden böyle bir şey yaptılar? Ankara’da kaynaklar neler söylüyor?” başlıklı yazısı şöyle:

Ankara, geçen Salı gününün sabahına Moskova’dan gelen enteresan bir haberle uyandı Rus haber ajansı Tass Türkiye ile Ruslar arasında, S400 sistemiyle ilgili yeni bir anlaşma imzalandığını duyurdu Tass’ın haber kaynağı ise, Rus Federal A’skeri Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Dmitri Şugayev idi Habere göre Şugayev, konula ilgili detaylı bilgiler de veriyor, Türkiye ile imzalanan sözleşmenin, S400 hava s’avunma sistemi bileşenlerinin bir kısmının Türkiye’de yerli olarak üretilmesini de içerdiğini söylüyordu.

Rus yetkilinin açıklamasının zamanlaması da dikkat çekiciydi.

Rus haber ajansındaki haber, Ankara’dan Washington’a Türkiye ile ABD arasında F-16 tedariki için müzakereler yapmak üzere bir heyetin gittiği haberinin duyurulmasıyla neredeyse eş zamanlı olarak servis edildi Gerilim İsmail Demir’in açıklaması ile yatışt Ankara bir süre sessiz kaldı Moskova’dan gelen açıklamaya, resmi makamlardan önce ekonomi piyasaları tepki verdi.

RUSLARIN AMACI TÜRKİYE’Yİ YANLARINA ÇEKMEK

Son günlerde, Türkiye’ye döviz girişinin artmasıyla 900’ler seviyesinden geri dönüp, 650 seviyelerine gerileyen CDS puanı (Ülke risk pirimi) bir anda 725 puana yükseldi Piyasalardaki gerilim, öğleden sonra, S’avunma Sanayii Başkanlığı’ndan gelen, “Yeni bir gelişme söz konusu değil. İlk gün yapılan anlaşmaya göre süreç devam etmektedir” açıklamasıyla yatıştı.

Ruslar ABD Türkiye’ye eğer F16’da satmazsa Türkler S400 aldığı gibi gene Ruslardan s’avaş uçağı alır planını yapıyor bunun içinde böyle yalan haberleri dolaşımda tuttular olaya kendi c’ephelerinden bakarlarsa haklılar eğer ABD F16 satmazsa Türkiye Ruslardan Uçak alabilir

Yetkililer, Amerika’da F16 görüşmelerinin yapılması ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya gidecek olmasını, böyle bir haberin zamanlamasıyla ilişkilendiren sözler sarf ediyor Şöyle bir yorum da yapılıyor Aslında Türkiye bizimle beraber” algısı üretmek istediler ABD yanlışa düşerde uçakları satmazsa Rusların bayram edeceği kesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.