Şartlar şunlar – 93 Times

Şartlar şunlar

Türkiye’nin eline çok önemli bir koz geçti Nato’nun en önemli ülkelerinden biri olan Türkiye Rus korkusundan Nato’ya girebilmek için ne yapacağını şaşıran İsveç ve Finlandiya kozunu çok iyi değerlendirebilir Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in Nato üyeliklerine yönelik vetosunun kaldırılması için istek listesini kamuoyuna sızdırdı Bloomberg haber ajansına yönelik olarak açıklamalarda bulunan ve isminin g’izli tutulmasını talep eden üç üst düzey Türk yetkili Türkiye’nin taleplerini tek tek maddeler halinde sıraladı

TÜRKİYE’NİN 3 İSTEĞİNİ TEK TEK SIRALADI

Yetkililer, İsveç ve Finlandiya’nın Nato’ya kabul edilmeden önce P’kk ve tüm türevlerinin t’erör ö’rgütü olarak ilan edilmesi gerektiğini ve bu ülkelerdeki t’erör ö’rgütü sempatizanlarına karşı aktif olarak m’ücadele yürütülmesi gerektiğini kaydediyor.

Türkiye aynı zamanda aralıklarla Türkiye’ye uygulanan s’avunma sanayii yaptırımları ve s’ilah ambargolarının kaldırılması talep ediyor. Bunlara ek olarak Türkiye’nin yeniden F35 programına katılımı, 40 adetlik F16 Blok 70 F-16 s’avaş uçağı ve modernizasyon paketi talebine onay bekleniyor.

Yetkililere göre Türkiye’nin isteklerinden bir diğeri ise Türkiye’nin Rusya’dan S400 Hava S’avunma Sistemi alımı yapmasının ardından Türkiye’ye uygulanan Caatsa yaptırımlarının kaldırılması Yetkililer, Yunanistan’ın yeniden Nato’ya alınmasındaki gibi bir hatanın tekrar edilemeyeceğini ve önce sorunların çözülmesi gerektiğini belirtiyor.

Aynı zamanda taleplerin iç s’iyasetle alakası olmadığı ve Türkiye’nin ulusal çıkarlarınca hareket ettiği kaydediliyor Bloomberg’e sızdırılan talepler bir ilk olma niteliği taşıyor. Türkiye’nin bugüne kadarki taleplerinin yalnızca t’erör ö’rgütleri ve s’avunma sanayii ambargolarıyla sınırlıydı bunlara f35 yapımına tekrar geri dönme konusuda eklendi Türkiye F35 imalatından her yıl Milyarlarca dolar para kazanıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.