Rusun amacı – 93 Times

Rusun amacı

Rusların Ukrayna’ya açtığı s’avaş tüm hızıyla devam ediyor Ruslar Ukrayna’dan sonra nerelere gireceklerini de bir bir belirleyeme başladılar Ekonomik yaptırımlar Rusları durdurmaya yetmiyor hatta daha ileri giderek gerekirse N’ükleer s’ilahlara bile başvuracaklarını dile getirdiler Türk Topraklarında da gözü olduğu bilinen yüzyıllardır sıcak denizlere inme hayalleri olan R’usya hakkında çok konuşulacak iddialar ortaya atılmaya başlandı Rusya’nın Türkiye’den o İlleri isteyeceği dile getirildi

TÜRKİYE’DEN TOPRAK TALEP EDECEKLER

Rusların Ukrayna’yı i’şgali akıllara Osmanlı zamanındaki 1893 Harbi’nde s’avaş tazminatı olarak Ruslara bırakılan ancak 16 Mart 1921’de imzalanan Moskova Antlaşması’yla yeniden Türk toprağı sayılan Ardahan Kars Iğdır’la ilgili dikkat çeken gönderiler yayınlanmaya başlandı.

P’UTİNİN SÖZLERİ SOSYAL MEDYAYI KARIŞTIRDI
P’utinin Ukrayna’nın R’usya tarihinin bir parçası olduğunu ifade etmesi ve o toprakları R’usyanın hakkı olarak görmesi Ukrayna’nın i’şgalini başlatması sosyal medyada g’ündem oldu. Dünyanın dikkatle takip ettiği bu gelişmeler, akıllara R’usyanın zamanında Türklere karşı kaybettiği toprakları getirdi.

Bilindiği gibi 1877 1878 Osmanlı Rus s’avaşında Osmanlı’nın yenilgisi üzerine Berlin Antlaşması imzalanmıştı. Alınan karara göre Rus o’rdusu Erzurum’dan geri çekilmiş ama Kars, Ardahan, Artvin ve Batum’u almıştı. Bu şehirler daha sonra Türkiye Cumhuriyeti H’ükümetinin Sovyetler Birliği ile 16 Mart 1921’de imzaladığı Moskova Antlaşması ile geri alınmıştı.

S’TALİN DE İSTEMİŞTİ
Öte yandan Sovyetler lideri Stalin de 1921’de s’avunmasız yakalandıklarını öne sürerek, ileriki yıllarda Türkiye’den Kars ve Ardahan’ı talep etmişti. Sovyet yönetimi o dönem 1921’de zayıftık, Türkiye bundan faydalandı, bu haksızlık giderilsin iddiasını ortaya atmıştı.

A’BD ve İngiltere’nin 2. Dünya S’avaşı’nda Moskova ile yaptığı müzakerelerin tutanakları, S’talin liderliğindeki Sovyetlerin o dönemde Türkiye’den Kars ve Ardahan’ı talep ettiğini ve Boğazlar’da üs istediğini” ortaya koyuyor R’uslar Türkiye’ye s’aldırır diye Birleşik Devletler Türkiye’yi Natoya almıştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.