Rus ihası – 93 Times

Rus ihası

Ruslar hadlerini iyice aşmaya başladılar Karadenizdeki Rus Topraklarına neredeyse 500 km uzaktaki Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde dağlık araziye, Rus yapımı Orlan10 İnsansız Hava Aracı düştü insansız hava aracı sivil vatandaşlar tarafından bulundu Kürtün ilçesine mantar toplamaya giden vatandaşlar, yerde bir İnsansız hava aracı buldu. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen Jandarma ekipleri, kanat açıklığı yaklaşık 3 metre olan İHA’nın Rus yapımı s’ilahsız keşif amaçlı Orlan10 modeli olduğunu belirledi.

RUSLAR TÜRK SINIRLARINI İHLAL ETTİ

Paraşütü açıldığı görülen İHA’nın, bölgeye acil iniş gerçekleştirdiği üzerinde duruluyor. Daha önce de Şanlıurfa’ya Orlan10 düşmüştü. Gümüşhane’ye düşen İHA’nın çok büyük ihtimalle Karadeniz’den geldiği ihtimali üzerinde duruluyor

Düşen İHA Neden Tespit Edilemedi?

Öte yandan olayın sosyal medyaya yansımasının ardından kamuoyu Karadenizden E’rmenistan veya Suriye sınırından yaklaşık 350 kilometre içe gelebilen İHA’nın neden tespit edilemediğini sorgulamaya başladı. Oldukça küçük bir yapıda olan Orlan10 gibi İHA’ların tespiti için bölgede bütünleşik ve katmanlı bir radar ağının kurulu olması gerekiyor.

Türkiye’nin mevcut radar ağı ise daha çok insanlı hava araçları ile MALE sınıfı İHA’ları tespit etmek üzere kurulu durumda. Ancak ASELSAN tarafından geliştirilen Alçak İrtifa Radar ile Orlan10 ve muadili sistemlerin tespiti konusunda da ilerleme kaydedilmesi bekelniyor.

Orlan10 İnsansız Hava Aracı

Orlan10 İnsansız Hava Aracı, Special Technology Center şirketi tarafından geliştirilmiştir ve Rusya Federasyonu S’avunma Bakanlığı tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Kanat açıklığı 3.1 metre olan ve 2 metre uzunluğa sahip olan Orlan-10’un azami kalkış ağırlığı ise 16.5 kilogramdır gizli keşif ve gözetleme faliyetlerinde kullanılan ihanın türk sınırları içerisinde düşmesi tam bir skandaldır ve Rusya’nın kesinlikle izahat vermesi gerekmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.