Rus duyurdu – 93 Times

Rus duyurdu

Türkiye denge politikası gereği Ruslar ile ilişkilerini bozmadı Ruslar ile yıllık 33 milyar dolarlık ticaret hacmimiz var Ruslar Türkiye’de turizm sektörünüde kalkındıran en önemli ülke konumunda Türkiye’de Nükleer Santralde yaparak Türkiye’nin çok önemli bir kazanım elde etmesini sağlıyorlar R’usya Başbakan Yardımcısı olan Aleksandr Novak çok önemli açıklamalara imza attı topraklarında üretilmeyen ekipmanların tedarikini Türkiye’den yapacaklarını söyledi

RUSLAR KAYITSIZ ŞARTSIZ TÜRKİYEDEN ALACAK

Türkiye’nin Ruslar için önemli bir ticari ortak olduğunu belirten R’usya Başbakan Yardımcısı Novak, R’usyada üretilmeyen ekipmanların tedarikinin gündemdeki konular arasında yer aldığını anlattı. Novak, ‘Örneğin, bu tür ekipmanların üretiminin R’usyada yerelleştirilmesi, üçüncü ülkelerden teslimatlar Bütün bu konuları hükümetler arası komisyonlar düzeyinde, Türk yetkililerle ve kendi aramızdaki iş düzeyinde tartışıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Novak, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu kapsamında yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin uzun süredir R’usya için önemli bir ekonomik ve ticari ortak olduğunu vurguladı.

R’usya Devlet Başkanı P’utin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli temas halinde olduğunu belirten Novak, “Ticaret hacmimiz geçen yıl yüzde 57 artarak 33 milyar dolara ulaştı ve karşılıklı ticareti artırmak için görevler yerine getiriliyor dedi.

Rusya’da ve Türkiye’de karşılıklı büyük yatırım projeleri yürütüldüğünü bildiren Novak, “Büyük yatırım projeleri arasında Türk Akım, Akkuyu N’ükleer Güç Santrali ve Gaz kamyon fabrikası da bulunuyor. Turizm noktasında da önemli bağlarımız var diye konuştu alınan karar ile R’usyada üretilmeyen yedek parça teknik ekipmanlar gibi stratejik birçok ürünün Türkiye’den alınmasına sıcak bakıldığı dile getirildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.