Rahatsız olmuş – 93 Times

Rahatsız olmuş

Türkiye’nin tüm komşularıyla iyi geçinme politikası bazı ülkelerin hoşuna gitmiyor özellikle Ruslar ile iyi ilişkilerimiz Avrupa Ülkelerini sinirlendirdi s’kandal açıklamalarını peş peşe yaptılar durumdan çok rahatsız olduklarını dile getirdiler Financial Times’ın, Reisi Cumhur Erdoğan’la Rus liderin görüşmesine ilişkin yayımladığı haberde Batılı yetkililer, Türkiye ile Ruslar arasındaki derinleşen ekonomik iş birliği konusunda giderek daha fazla endişe duyduklarını bu durumun kendileri tarafından kabul edilemez olduğunu söyledi.

TÜRKİYE RUSLAR İLE ARASINA MESAFE KOYSUN

İngiliz gazetesi Financial Times’a  demeç veren 6 batılı yetkili, Türk ve Rus liderlerin, cuma günü Soçi’de dört saatlik bir toplantının ardından ticaret ve enerji alanındaki iş birliğini genişletme anlaşmasından endişe duyduklarını söyledi.

Bir Avrupa Birliği yetkilisi, Türk Rus iş birliğinin “giderek daha yakından” izlediğini söyleyerek, Türkiye’nin giderek daha fazla Ruslar ile ticaret için bir platform haline geldiğine dair endişelerini dile getirdi. Bir diğer yetkili ise, Türkiye’nin Ruslara yönelik davranışını “çok fırsatçı” olarak nitelendirerek, “Türklerin endişelerimize dikkat etmesini sağlamaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

ŞİRKETLERİMİZİ TÜRKİYE’DEN ÇEKEBİLİRİZ

Üst düzey bir batılı yetkili, Başkan Erdoğan’ın Ruslara verdiği taahhütleri yerine getirmesi halinde ülkelerin şirketlerini ve bankalarını Türkiye’den çekilmeye çağırabileceklerini öne sürdü.

TÜRKİYE’YE YAPTIRIMLAR AB’Yİ BÖLEBİLİR”

Türkiye’ye yönelik olası yaptırımların Avrupa Birliği içinde bölünmelere neden olacağı ifade edilirken, bazı üye devletlerin de harekete geçebileceği öne sürülerek, “Örneğin ticaretin finansmanına kısıtlama getirilmesini isteyebilirler veya büyük finans şirketlerinden Türk şirketlerine olan finansmanı azaltmalarını isteyebilirler” ifadesi kullanıldı.

Üç Avrupalı ​​yetkili, Brüksel’de Türkiye konusunda henüz resmi bir görüşme yapılmadığını söyleyerek, Soçi’deki tartışmaların tüm detaylarının ve yansımalarının henüz net olmadığı Türkiye’nin bir Nato üyesi olduğunu Ruslardan uzaklaşması gerektiğini dile getirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.