O isim geliyor – 93 Times

O isim geliyor

Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan dost ve kardeş ülkelerimizden biri olan yeraltı kaynakları özelliklede doğalgaz konusunda çok zengin olan Ülkelerden biri olan Kazakistan ile çok önemli anlaşmalar imzalayacak bu sebeple Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev Türkiye’ye bir ziyaret düzenliyor Başkan Erdoğan, bugün Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile bir araya gelecek ve önemli anlaşmalar imzalanacak

1,3 MİLYAR DOLARLIK DEV ANLAŞMA İMZALANIYOR

Reisi Cumhur Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştireceği Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile görüşmesinin en önemli başlıkları, R’usya Ukrayna s’avaşı ile doğu batı güzergâhında Hazar Denizi geçişli Orta Koridorun geliştirilmesi gerektiği olacak. Bu kapsamda, Türkiye Kazakistan arasında taşımacılık alanında tam serbestin sağlanması konusunda atılacak somut adımlar masaya yatırılacak.

Başkan Erdoğan, 4 Nisan’da Tokayev ile yaptığı telefon g’örüşmesinde Türkiye ile Kazakistan arasında taşımacılık alanında tam serbestinin sağlanması zarureti ortaya çıktığını, bu konuda somut adımlar atmanın faydalı olacağını ifade etmişti.

1,3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM ANLAŞMASI

Bu doğrultuda, yaklaşık 1,3 milyar dolarlık yatırım anlaşmasının sağlanması bekleniyor. Ticaret hacminin önce 5 milyar dolara ardından 10 milyara dolara çıkarılması hedeflenirken, bu konuda önümüzdeki dönemde atılacak adımların da gündeme geleceği kaydediliyor.

Ülkenin önemli ticaret ve yatırım ortaklarından biri konumunda olan Türkiye, son 15 yılda Kazakistan ekonomisine 3,5 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Kazakistan’da 3 bin 500’den fazla Türk şirketi bulunuyor Öte yandan, ziyaret, Tokayev’in Haziran 2019’da seçildikten sonra Türkiye’ye yaptığı ilk resmi ziyaret olacak geçtiğimiz aylarda Kazakistanda büyük ayaklanmalar olmuş çok sayıda insan hayatını kaybetmişti Başkan Erdoğan Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’e önemli bir destek vermişti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.