Nato hamlesi – 93 Times

Nato hamlesi

Nato’nun en önemli Ülkelerinin başında gelen Türkiye İsveç ve Finlandiya’nın Nato’ya üye olmasına sıcak bakmadığını açıklamıştı uzmanlar R’usya ile tam 1900 km sınırı olan Finlandiya’nın Nato’ya girmesinin Türkiye’nin faydasına olacağını Rusların bu 1900 km sınırı korumak için Suriye’deki E’rmenistandaki Gürcistan sınırındaki g’üçlerini Finlandiya sınırına yığmak z’orunda kalacağını bununda Türkiye’nin elini g’üçlendireceğini dile getiriyor

ÇAVUŞOĞLU NATO GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Nato Genel Sekreteri olan Norveçli Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye değerli bir müttefiktir ve tüm güvenlik endişelerinin ele alınması gerekir” dedi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO’YA ÜYELİK KONUSU

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu telefon görüştü. Stoltenberg görüşme sonrası sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile en yakın ortaklarımız Finlandiya ve İsveç’in Nato üyeliğine başvurma kararları hakkında konuştuk” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin değerli bir müttefik olduğunu belirten Stoltenberg, “Türkiye değerli bir müttefiktir ve tüm g’üvenlik endişelerinin ele alınması gerekir. Bu tarihi anda bir arada olmalıyız” dedi.

T’ERÖRE DESTEK VEREN ÜLKELER NATO MÜTTEFİKİ OLMAMALI

Öte yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dün Nato Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında, “Teröre destek veren ülkelerin Nato müttefiki olmaması gerektiğine inandığımız için bu tutumu sergiledik” ifadelerini kullanmış, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile yaptığı üçlü görüşmede hem de NATO toplantısında İsveç ve Finlandiya’nın t’erör ö’rgütü P’kk ve Suriye uzantısı olan Y’pgye verdiği desteği g’ündeme getirdiğini belirtmişti bakalım Türkiye eline geçen bu kozu nasıl kullanacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.