Metek san – 93 Times

Metek san

Türkiye özellikle S’avunma sanayi konusunda zincirlerini kırdı yerli ve Milli üretimi %80 lere çıkarmış durumda Mülli Muharip uçağımızıda yaptığımız zaman bizi kimse tutamayacak yerlilik oranımızı daha üst seviyelere çıkacağız Türkiye çok büyük işlere imza atmaya başladı yapamazsınız denilen herşeyi üretmeye başladı Meteksan S’avunma tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Nazar Lazer Elektronik T’aarruz Sistemi” testleri b’aşarıyla geçti.

YIL BAŞINDAN BU YANA DENİZ K’UVVETLERİ KULLANMAYA BAŞLADI

Son testlerde tamamlandıktan sonra Nazar  Türk Deniz K’uvvetlerinde yıl başından bu yana kullanılmaya başlandı Türk savunma sanayisi, d’üşman f’üzelerini lazer teknolojisiyle etkisiz hale getirecek Nazar Sistemi’ni geliştirdi Meteksan S’avunma tarafından geliştirilen ve 15’inci Uluslararası S’avunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) da tanıtılan Nazar Sistemi’ni ilk kez Türk gazeteciler  görüntüledi Sistem, yönlendirilmiş lazer kamaştırma ve fonksiyonel imha teknikleriyle elektro optik ve kızılötesi arayıcı başlıklara sahip f’üzeleri etkisiz hale getiriyor.

Meteksan S’avunma Genel Müdür Yardımcısı Özgür Cankara, önemli açıklamalar yaptı elektro optik ve kızılötesi arayıcı başlıklara sahip üçüncü ve dördüncü nesil f’üzelerin son yıllarda özellikle a’skeri üsler ve stratejik sivil hedefler için önemli bir t’ehdit haline gelmeye başladığını söyledi.

F’üze sistemlerindeki gelişmeye paralel olarak tüm dünyada bu tür f’üzelere karşı nasıl önlemler alınacağına ilişkin ciddi çalışmalar yapıldığını belirten Cankara, Türkiye’de yürütülen çalışmaların en önemlilerinden birinin Nazar Projesi olduğunu ifade etti.

Süpergüç denilen Ülkelerde var


Nazar Projesi’nin hedefinin, a’skeri üs ve tesisler ile Deniz K’uvvetlerinin önemli platformlarının elektro optik ve kızılötesi arayıcı başlığa sahip füzelere karşı korunması olduğunu vurgulayan Cankara, şöyle konuştu:

“Kedi gözü parlamasıyla” f’üzeyi yakalıyor

“Bir f’üze sistemi hayal edelim. Bu f’üze bir t’ehdit olarak platformumuza doğru geliyor. Nazar, öncelikle doğru dalga boyunda bir lazer kaynağı ile bu f’üzeyi aydınlatıyor. Aydınlattığı sırada f’üzenin arayıcı başlığında ‘kedi gözü parlaması’ dediğimiz bir yansıma oluşuyor. Biz onu çıplak gözle göremiyoruz ama Nazar Sistemi’nin kameraları bu parlamayı fark ediyor ve takip etmeye başlıyor.

Takip ederken de doğru modülasyonda yönlendirilmiş bir lazer ışınını arayıcı başlığa doğru yönlendiriyor. Bu sırada arayıcı başlık körleşiyor, hedefini göremez hale geliyor ve artık f’üze hedefe değil, bambaşka bir yere doğru yönleniyor. Dolayısıyla bulunduğumuz hedef, platform için bir t’ehdit olmaktan çıkıyor dedi geliştirdikleri sistemin Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulundu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.