Libya duyurdu – 93 Times

Libya duyurdu

Türkiye dost ve kardeş ülkelerinden biri olan Libya için geçtiğimiz senelerde çok büyük bir bedel ödedi Libya’nın d’arbeci Hafter’den kurtulabilmesi için hem ş’ehitler verdik hemde birçok A’skeri yardımlar yaptık şimdi bunların meyvesini alma vakti geldi Libya O’rdusu Hava Birlikleri Türkiye ile Tusaş tarafından üretilen Hürkuş uçağı’nın satın alımı konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye’nin ihracatta gözde sektörü s’avunma sanayisi hızlı şekilde büyümeye devam ediyor bu sene 5 Milyar dolar bandına yaklaşılacağı düşünülüyor dünyanın yakından takip ettiği üretimlerle dolu. 2020 yılında 2.2 milyar dolar ihracatla kapatan s’avunma ve havacılık sanayisi, 2021 yılında 1 milyar dolarlık büyümeyle 3.2 milyar dolara ulaştı 2002 sonuna kadar 5 Milyar dolara yaklaşması bekleniyor Bunda sadece kara araçları ve gemi değil, havacılığa yönelik araç ve s’ilahların da büyük payı var. Anka, Karayel, B’ayraktar gibi iha ve S’ihalarının dünyada söz sahibi olması, uçak sanayisine de cesaret vermiş durumda.

Libya ile sessiz sedasız anlaşıldı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin milli imkanlarla geliştirdiği Hürkuş Uçağı da bunlardan biri. Temeli 2006 yılına giden Hürkuş şimdilerde Libya’ya kanatlanmak üzere. Libya Hükümeti, Hürkuş için Türkiye ile ilk önemli adımı sessiz sedasız attı. Libya O’rdusu Hava K’uvvetlerinden yapılan açıklamada H’ükümet yetkilileri ve o’rdu mensupları, Tusaş heyeti ile görüşme yaptı. Görüşme sonunda Libya, Tusaş’tan Hürkuş alımı için onay verdi. Sözleşmeyi Libya Hava K’uvvetleri Komutanı Muhammed Gojil ve Tusaş yönetimi imzaladı Vatana Millete dost ve kardeş Libya’ya hayırlı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.