Kabul etmedi – 93 Times

Kabul etmedi

Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan son günlerde Akkuyu N’ükleer santral hakkında çıkan söylentiler hakkında bir açıklama yaptı Ruslar bir hamle yapmış Akkuyu’daki Türk şirketini resmen devre dışı bırakmıştı Rusların çalışanların %80 i türk demesine rağmen o’layın iç yüzü merak edilmeye başlandı Soçi’deki P’utin görüşmesi sonrası yurda dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Erdoğan çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AKKUYU HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMA GELDİ

Erdoğan Rus şirketi Rosatom’un yarı yarıya ortak olduğu Türk şirketi IC İçtaş’taki çalışmalarını durdurmasına yönelik soruya ilişkin açıklama yaptı Başkan Erdoğan gündemi meşgul eden önemli konu hakkında şunları söyledi

Erdoğan açıklamasında “Tabii böyle bir konuyu görüşmemek olamaz. Görüştük. Akkuyu N’ükleer Güç Santrali, ülkemizin enerji stratejisi içinde ayrı bir öneme sahip 24 saat sınırsız enerji kaynağına kavuşacağız Akkuyu’nun ilk reaktörünü 2023 yılında hizmete alma hedefimiz sürüyor. Bu hususları, Rus tarafıyla görüşmelerimizde bir kez daha ele aldık. ‘25 bin kişi şu anda çalışmıyor. Burası kapatıldı’ gibi ifadeler söyleniyor.

“Böyle bir şeyi ben de kabul etmedim Rus tarafı da kabul etmiyor”

Böyle bir şeyi ben de kabul etmedim, Rus tarafı da kabul etmiyor. Çalışıyorlar. Şimdi önümüzdeki hafta Mersin Taşucu’nda Abdülhamit Han sondaj gemimizi uğurlamaya gittiğimde aynı gün oradan Akkuyu’ya geçeceğim.

Akkuyu’daki çalışmaları yerinde, bizzat heyetimle beraber izleyeceğim. Ondan sonra da Sayın P’utine oradaki gelinen durumu aktaracağım, söyleyeceğim. Ona göre de yol haritamızı belirleyelim diyeceğim. Yani onlar da bir defa kesinlikle süreci durdurmak gibi bir şeyi kabul etmiyorlar.” ifadelerini kullandı Türkiye için bu santral kritik öneme sahip Rüzgar her zaman esmiyor güneş bazen bulutların arkasında kalıyor ve kışın yüzünü göstermiyor fakat N’ükleer santral gece gündüz elektrik üreterek enerjide bağımsız olmamıza katkı sağlayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.