Irak’tan çıkış – 93 Times

Irak’tan çıkış

Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde büyük krizler var Suriye ve Irak’ta yıllardır belirsizlikler var Ülkemizi suçlamak için yer arıyorlar her konuda Ülkemizi suçlayan bu 2 ülke şimdi de su konusunda Türkiye’ye tehtit gibi açıklamalar yapmaya başladılar Irak Meclisi Başkan Yardımcısı Hakim el Zamili, Fırat ve Dicle’deki su seviyesinin Türkiye yüzünden düştüğünü öne sürerek akılalmaz bir t’ehditte bulundu

TÜRKİYE BİZİM SUYUMUZU KESİYOR ÇIKIŞI GELDİ

Irak Meclisi Başkan Yardımcısı Hakim el Zamili, Fırat ve Dicle nehirlerindeki su seviyesinin düşmesi nedeniyle Türkiye ile ekonomik ilişkileri ve ticari alışverişi kesme t’ehdidinde bulundu.

Parlamentoda yaptığı konuşmada “Türkiye ve İ’ran ile ticareti ve ekonomik alışverişi suç sayan bir yasa çıkarmak zorunda kalmak istemiyoruz” diyen Hakim el Zamili, iki ülkeyle ticari ilişkileri suç kapsamına almaktan başka bir seçenek kalmayabileceğini söyledi Irak su ihtiyacının neredeyse tamamını Dicle ve Fırat nehirlerinden karşılıyor.

Her iki nehir de Türkiye ve İ’randan Irak’a akıyor. Irak, her iki ülkenin inşaa ettiği barajlar nedeniyle büyük su sıkıntısı çektiğini ileri sürüyor.

Su Kaynakları Bakanı Mahdi Raşit yaptığı açıklamada nehir seviyesinin geçen yıla kıyasla yüzde 60 oranında düştüğünü söyledi. Ayrıca bu sene gerçekleşen çok sayıdaki kum fırtınasının da çölleşmeye neden olduğu belirten bakan, fırtınalar nedeniyle şehirlerin kalın bir turuncu toz örtüsüyle kaplandığı, uçuşların durdurulduğu ve binlerce kişinin solunum sıkıntısı nedeniyle hastanelere koştuğunu hastalıkların bu yüzden arttığını dile getirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.