İlk hamle – 93 Times

İlk hamle

Ruslar ellerindeki tüm kozları kullanıyorlar Asya Ülkelerinin Ruslardan gaz ve petrol alımlarını artırması ile birlikte eli oldukça g’üçlenen Ruslar kendilerine hasım ülkelere yaptırımlar uygulamaya başladı S’avaş başlamadan önce 1 dolar 80 rus rublesi iken şimdi 1 dolar 60 rubleye kadar düştü ve Ruslar s’avaştan öncesinden bile daha iyi bir konuma yükseldi bunun avantajınıda kullanarak yaptırımları devreye koymaya başladılar

NATO’YA GİRECEK OLAN FİNLANDİYA’YA YAPTIRIM

Finlandiya devlet doğal gaz şirketi Gasum, Rusların 21 Mayıs’ta yani yarın Finlandiya’ya gaz akışını Moskova saatiyle 07.00’de keseceğini duyurdu.
Finlandiya’nın, Ukrayna savaşıyla beraber Moskova’ya yaptırım uygulamaya başlaması ve ardından NATO üyeliğine başvurması, Rusya ile ilişkileri iyice gerdi.

GAZ TEDARİKİNİ DURDURMA KARARI

Finlandiya devlet doğal gaz şirketi Gasum, Rusya’nın 21 Mayıs’ta gaz akışını keseceğini duyurdu Gasum’dan yapılan açıklamada; “20 Mayıs Cuma günü Gazprom Export, Gasum’la imzalanan tedarik sözleşmesi kapsamında Finlandiya’ya sağladığı doğal gaz tedarikini, 21 Mayıs Cumartesi günü yerel saatle 04.00’te keseceğini bildirdi” denildi.

Şirket, “Baltic Connector” boru hattı aracılığıyla Finlandiya’ya diğer kaynaklardan gaz tedarik etmeye devam edeceğini kaydetti.

ELEKTİRİĞİ DE KESMİŞLERDİ

Finlandiya’nın Nato üyesi olma kararının ardından Rus elektrik ve dağıtım şirketi Inter Rao da ödeme alamadığı için Finlandiya’ya elektrik tedarikini askıya aldığını açıklamıştı.

GAZ KESİNTİSİNİN SEBEBİ RUBLE İLE ÖDEME Mİ?

R’usya Ukrayna’ya açtığı s’avaş sonrası, kendisine yaptırım uygulayan ülkelerden gaz tedariki için ödemelerini rubleyle yapmasını istemişti. Buna uymayan ülkelere gaz tedarikinin kesileceğini açıklamıştı.

Gazın kesileceğinin açıklanmasının ardından açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, anlaşmanın detaylarını bilmediğini, gazın neden kesildiğini Gazprom’un açıklaması gerektiği yorumunda bulundu Ruslar hem elektriğini hemde gazını keserek Finlandiya’ya çok ağır bir yaptırım uygulamış oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.