İki Şart – 93 Times

İki Şart

Türkiye yıllardır Amerika Birleşik Devletlerinden S’avaş uçakları almak için bekliyor Amerika ise  yıllardır türlü türlü bahaneler ile ülkemizi oyalama yoluna gitmiş durumda F35 leri vermeyen Amerika Türkiye’ye F16 vereceğim dedi ama zaman su gibi akıp gidiyor F16’lar gelmiyor Yunan lobisine yakın ABD’li kongre üyesi Chris Pappas’ın hazırladığı Türkiye’ye F16 satışını engellemeyi amaçlayan iki yasa tasarısından ilki geri çekildi, diğeri ise revize edildi. Türkiye’ye F16 satışına yönelik iki şart koşma kararı aldılar

TÜRKİYE’YE UÇAKLARI VERECEĞİZ AMA 2 ŞARTLA

Birleşik Devletler Başkanı  Türkiye’ye F16 satılmasını desteklediğini açıklamış ve “Hatırlayacağınız üzere aralık ayında onlara (Türkiye’ye) F16 jetlerini satmamız gerektiğini söylemiştim. Ve bu jetleri modernize etmeliyiz. Bunun tersi çıkarımıza olmaz. Aralık ayından bu yana bu konu hakkındaki görüşümü değiştirmedim” demişti Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, ABD S’avunma Bakanlığının (Pentagon) 2023 bütçesini içeren Ulusal S’avunma Yetkilendirme Yasa tasarısını görüştü.

TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞINA YÖNELİK İKİ ŞART KOŞULDU

Bu tasarıda ise Türkiye’ye F16 satışına yönelik iki şart koşuldu Tasarıda, Başkan’ın Senato ve Temsilciler Meclisinin Dış İlişkiler ve S’ilahlı K’uvvetler Komitelerine bu satışın Birleşik Devletlerin ulusal çıkarına olduğunun” ve “bu F-16’ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerinde yetkisiz uçuşlar için kullanılmamasını sağlamak için atılan somut adımların ayrıntılı bir izahatını” vermesi gerektiği ifade edildi Komitenin internet sayfasında Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen vekilin ikinci tasarısının ise “revize edilerek yeniden sunulduğu” belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.