İha istediler – 93 Times

İha istediler

Artık dünyadaki ülkelerin çoğunluğu Türk insansız hava araçlarını almak için sıraya girmiş durumda Suudi Arabistan’ın tam 60 adet Tb’2 ve en az 24 adet Akıncı alacağı bilgileri gelmişti Türkiyenin son zamanlarda en çok konuştuğu ülkelerden biri olan Finlandiya’da Türk insansız hava araçları istediğini açıkladı Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin Türk yapımı İnsansız hava araçları ve Türk s’ilah sistemleriyle ilgilendiğini belirtti.

FİNLANDİYA’DA BİZDEN ALMAK İSTİYOR

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in Nato üyeliklerine karşı olan pozisyonu hakkında bir basın toplantısı düzenleyen Pekka Haavisto, Türkiye’ye yönelik s’ilah ihracatlarında izinlerin “duruma göre” verildiğini kaydetti.

Haavisto, Finlandiya’nın Nato’ya katılması halinde tüm üyelerin birbirini korumakla yükümlü olduğunu kaydederken, Finlandiya’nın “belirli Türk üretimi s’ilah sistemleriyle ilgili olabileceğini” belirtti.

Bakan Haavisto, bu sistemler arasında Türk yapımı İnsansız hava araçlarının da olabileceğini vurguladı Türkiye’den Finlandiya’ya cevap gecikmedi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Nato üyeliğinin bir hak değil, ayrıcalık olduğu konusunda mutabık olmalıyız.” dedi.

NATO ÜYELERİNİN T’ERÖRLE M’ÜCADELEDE TAM BİR UYUM İÇİNDE OLMALI
Nato üyeliğinin bir hak değil, ayrıcalık olduğu konusunda mutabık olunması gerektiğini vurgulayan Altun, bugün yaşanan sorunun Türkiye’nin Finlandiya’yı anlamamasından değil, Finlandiya’nın, Türkiye’nin güvenlik endişelerini ciddiye almamasından kaynaklandığını ifade etti.

Fahrettin Altun, “Bir Nato ülkesinde darbe suçuna karışmış bir ö’rgütle m’ücadele edilmesi de haklı ve meşru bir taleptir. Ancak Nato üyeliğinin mi, bu yapıları himaye etmenin mi daha önemli olduğuna dair kararı ancak Finlandiya hükümeti verebilir” dedi Türkiye’nin geleneksel olarak NATO’nun açık kapı politikasını desteklediğini belirken ülke çıkarlarımızıda düşünmemiz lazım dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.