Filanda çıkışı – 93 Times

Filanda çıkışı

Türkiye yıllardır P’kkyı besleyen onlara hem s’ilah hemde para veren Kuzey Ülkelerine en büyük darbeyi onların Nato üyeliğini resmen kitleyerek yaptı neye uğradığını şaşıran sözde medeni ülkeler Türkiye’nin ayağına gelmeye başladı Rus Ukrayna s’avaşının yankıları olarak İsveç ve Finlandiya geçtiğimiz aylarda NATO’ya girme talebinde bulunmuştu. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesindeki tek engel ise Türkiye. Türkiye kararı bu ülkelerin t’eröre verdikleri destek nedeniyle veto ediyor.

FİNLANDİYA BAŞBAKANINDAN SKANDAL AÇIKLAMA

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Türkiye’nin t’erör ö’rgütü P’kk hakkındaki kaygılarının ‘yersiz’ olduğunu savundu Son günlerde İsveç’ten Türkiye’nin talepleriyle ilgili olumlu yanıtlar gelirken, Finlandiya’dan ise bunun tam tersi açıklamalar geldi.

Bugün ise gözler Belçika’da. İki İskandinav ülkesinin Nato başvuruları hakkında resmi düzeyde görüşmeler yapmak üzere bugün Türkiye, Finlandiya ve İsveç’ten temsilciler Brüksel’de toplanacak.

Dün akşam Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu Skandal açıklamalara yer veren Marin, “Şahsen Türkiye’nin dile getirdiği itirazların çoğunun asılsız olduğunu görüyorum. Örneğin t’erörü desteklemiyoruz.” dedi.

P’kkyı uzun zamandır t’erör ö’rgütü olarak gördük” diyen Marin, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının önünde hiçbir engelin olmadığını da dile getirdi.

Türkiye’nin korkularının ‘yersiz’ olduğunun altını çizen Marin, Türkiye’nin kendilerini ‘rehin’ tutması durumunda hem Finlandiya hem de İsveç’in işleri ilerletmek için yapabileceği çok az şeyi olduğunu dile getirdi.

Sanna Marin, “Katılmamız için herhangi bir engel olmamalı” dedi. Bunun için de konunun ay sonu Madrid’de yapılması planlanan NATO Zirvesi’nde konunun çözüme ulaşmasını istediğini söyledi Marin, Türkiye’nin NATO’ya üye olma isteğini ifade etmeden önce kendilerini desteklediklerini, ancak başvuru kararının ardından bu görüşten vazgeçtiklerini 180 derece döndüğünü söyleyerek hadsiz bir açıklamaya imza attı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.