Farkına vardılar – 93 Times

Farkına vardılar

Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz Cuma Günü İsveç ve Finlandiya hakkında yaptığı açıklamalar dünya gündemini sarsmıştı Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, “Türkiye ile Nato’ya başvuru konusundaki durumu, yapacağımız yapıcı müzakerelerle çözeceğimizden eminim” dedi. Türkiye’nin itirazlarına Lüksemburg ve Almanya’dan da açıklama geldi.
Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, bugün İsveç’e gitti. İsveç parlamentosunda bir konuşma yapan Niinistö; Türkiye’nin iki ülkenin NATO üyeliği için aldığı tavrı değerlendirdi

ALMANLARDAN DA ÖNEMLİ BİR AÇIKLAMA GELDİ

Yürütülecek müzakerelerin önemine değinen Niinistö, “Türkiye ile Nato’ya başvuru konusundaki durumu, yapacağımız yapıcı müzakerelerle çözeceğimizden eminim” dedi.

TÜRKİYE’NİN ENDİŞELERİ DİKKATE ALINMALI

​Almanya S’avunma Bakanı Christine Lambrecht de Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın Nato üyeliği tartışmalarında dile getirdiği endişelerinin c’iddiye alınması gerektiğini söyledi:

“Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girmesiyle ilgili tüm kararlar oy birliğiyle alınmalıdır. Bu nedenle Türkiye ile de çok yoğun bir şekilde görüşmemiz ve sunulan endişelerin veya argümanların da c’iddiye alınması önemli ama sonuçta böylesine g’üçlü iki AB ülkesinin, Finlandiya ve İsveç’in, Nato’ya katılması Nato için bir zenginliktir. Türkiye’nin de buna ikna olacağına inanıyorum.”

ALMANYA BAŞBAKANI SCHOLZ’DAN AÇIKLAMA

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise; İsveç ve Finlandiya ile a’skeri temasları artıracaklarını söyleyerek, Türkiye’nin iki ülkenin de Nato üyeliğine onay vereceğine inandığını dile getirdi Öte yandan Finlandiya parlamentosu, ülkenin NATO’ya katılma kararını; 8’e karşı 188 oyla onayladı Almalar durumun c’iddiyetinin farkında bakalım Türkiye’nin endişelerini gidereceklermi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.