F35 Sinyali – 93 Times

F35 Sinyali

Türkiye üretici ortak olmasına Projeye giren ilk ülkelerden biri olmasına rağmen S400 ler bahane edilerek Ülkemize F35 jetleri verilmemişti Rusların Ukrayna’yı i’şgalinden sonra Türkiye’nin eli çok g’üçlendi verilmeyen Uçakları almamız için önemli fırsatlar doğmmaya başladı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Washington ziyaretinde başta kapsamlı şekilde ikili i’lişkilerin ele alınacağını belirtti A’BD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, F35 k’riziyle ilgili soruya da çarpıcı bir cevap verdi.

TÜRKİYE’YE F35 VERİLMESİ KONUSUNDA AÇIKLAMA GELDİ

Price, Türkiye’nin önemli bir Nato m’üttefiki olduğunu ve A’BD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Bakan Çavuşoğlu arasında ikili i’lişkilere dair pek çok g’örüşmenin yakın zaman içerisinde yapıldığını söyledi.

Çavuşoğlu’nun ziyaretine i’lişkin, “Ukrayna’ya karşı s’avaşı dolayısıyla Rusya’nın sorumlu tutulması noktasında Türkiye’nin önemli rolü var. Dolayısıyla bu yakında gerçekleşecek fırsat (Çavuşoğlu’nun ziyareti), bu sürecin önemli bir unsuru olacak, fakat aynı zamanda Nato’daki iki ortak olarak Türk tarafıyla çok çeşitli başlıklarda ortak çıkarlarımız var.” değerlendirmesini yaptı.

Price, Türkiye’nin yeniden F-35 programına dahil olup olamayacağıyla ilgili bir soruya ise, “Türkiye önemli bir Nato m’üttefikimiz. Son haftalarda, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Bakan Blinken’ın düzenli olarak tartıştığı bir dizi mesele ve Türkiye’nin R’usyayı s’avaştan sorumlu tutmasındaki önemli rolü de dahil olmak üzere Türk müttefiklerimizle istişare etmek için birçok fırsat bulduk. Bu fırsatın bunun için önemli bir unsur olacağını düşünüyorum. Türk ortaklarımızla bir dizi ortak çıkarlarımız var. Şu an hala uzak olmasına rağmen F35 programı söz konusu olduğunda bunun yeniden g’ündeme geleceğini düşünüyorum dedi Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun önümüzdeki ay 18 Mayıs tarihinde A’merikaya gideceği önemli anlaşmaların yapılacağı bunlardan birininde F35’ler olacağı F35’lerin Türkiye’ye verileceği tarihin netleşeceği kulislerde konuşuluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.