Elon’dan çıkış – 93 Times

Elon’dan çıkış

Dünyanın en zengin ve en kirli iş adamlarından biri olan Kripto paralar üzerinden manipülasyon yaparak Milyonlarca insanı zarara uğratan Kendini Mars gezegeninin kralı ilan ederek Elon Musk, sosyal medya hesabından çok konuşulacak 1453 Twiti attı yaptı. Musk’ın paylaşımı kısa sürede gündem oldu. Elon Musk’ın twiti tartışmaları da beraberinde getirdi. Elon Musk, aslında ne demek istedi?

MUSK İSTANBULUN FETHİNİ KÜÇÜMSÜYOR

Elon Musk, yatağında uyumakta olan bir Bizans a’skeri “Did I lock the gate (Kapıyı kilitledim mi? derken çizilmiş. görselin altında ise “Constantinople 1453” yazısı ile Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiği yıla atıfta bulunuldu Bizans askerinin temsil edildiği paylaşımda, “Did I lock the gate Kapıyı kilitlemiş miydim?’ ifadesi bulunurken, görselin altında ise Constantinople 1453 yazısı yer aldı.

Elon Musk’ın paylaşımı tartışmaları da beraberinde getirdi. Çok sayıda kullanıcı Musk’ın neyi kastettiğini anlayamadı Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, Elon Musk’ın paylaşımına Türk bayrağı, İstanbul ve Fatih Sultan Mehmet’in görselleriyle yorum yaptı.

ELON MUSK AMACI BİR YALANI DİLLENDİRMEK

Musk’ın büyük ilgi gören paylaşımına tarihçi Erhan Afyoncu da yorumda bulundu Afyoncu, Musk’ın paylaşımını değerlendirdiği Instagram paylaşımında ünlü milyarderin İstanbul’un fethiyle ilgili attığı tweetinde ‘Açık Unutulan Kapı’ efsanesine atıf yaptığını söyledi.

Afyoncu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Açık kapı söylentilerinin gerçekle alakası yoktur. Fethin şokunu atlatmak ve şehrin Türkler’in eline geçmesini küçümsemek için çıkarılmıştır. Güya kuşatma sırasında herkesin açık unuttuğu kapı Kerkoporta, dünya tarihinin akışını kesin biçimde değiştirmiştir.

Hammer’den Stefan Zweig’e kadar birçok batılı tarihçi ve edebiyatçı İstanbul’un fethinin son safhasını şu şekilde anlatırlar; Surların arasında dolaşan birkaç Türk askeri Edirnekapı ile Eğrikapı arasında bulunan “Kerkoporta Cambazhâne” denilen yayalara ayrılmış küçük kapılardan birisinin aklın alamayacağı bir unutkanlık yüzünden açık kaldığını görürler. Diğer askerlere de haber verilir ve Türkler bu kapıdan girerek İstanbul’u fethederler. Herkesin unuttuğu bir kapı olan Kerkoporta, küçücük bir rastlantı, dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir. Bu bilgi sadece Dukas Tarihi’nde vardır ve Dukas da kuşatma esnasında İstanbul’da değil Midilli’dedir. İddiası dönemin diğer kaynakları ile uyuşmaz Elon Musk bu yalan rivayeti dillendirerek ne demek istiyor zaman gösterecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.