Dua ediyor – 93 Times

Dua ediyor

Avrupa Birliği Ülkeleri son zamanda Türkiye’nin eline bakar oldu Türkiye’den s’ilah istiyorlar arabuluculuk istiyorlar gaz istiyorlar kısacası Ülkemizin eline bakar oldular Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinin iyi düzeyde olmasını desteklediğinin altını çizen Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor, “Türkiye çok önemli. Jeopolitik olarak da çok önemli. Dua ediyoruz Şükürler olsunki Türkiye bir NATO ülkesi diyerek Ülkemizin önemini dile getirdi

ŞÜKÜRLER OLSUNKİ TÜRKİYE NATO’YA ÜYE DEDİ

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Batı dünyasının Kırım’ın ilhakına tepki göstermeyerek hata yaptığını belirterek “Bence Kırım’ın ilhakından sonra bir hata yaptık. Ortada birtakım yaptırımlar vardı, doğru ama o kadar. R’adikal bir yaptırım paketi değildi. Bu Rus Devlet Başkanı  için istediğini yaptığında önemsiz sonuçlar alabileceğini gösteren yanlış bir sinyal oldu” dedi.

Pahor, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada kullandığı, Avrupa Birliği ve Batı, Ukrayna’daki s’avaşın yükünü taşımalı ve bu problemleri çözmek için adım atmalı” ifadelerine açıklık getirdi Ukrayna’nın Batı tarafından yalnız bırakılmadığını da söyleyen Pahor Başkan P’utin bizim böyle olacağımızı beklemiyordu” dedi.

BAZI ÜLKELER RUSLARIN DİREKT BASKISI ALTINDA

Pahor, s’avaş karşısında birlik olduklarını vurgulayarak, “Bu, şu an yapabileceğimiz tek şey. Elimizde çok fazla seçenek yok. Ukrayna hükümetine, Cumhurbaşkanına ve halkına nihai hedefimiz olması gereken adil b’arış yolunda bu s’aldırganlık karşısında egemenliklerini korumaları için destek vermeliyiz. Daha sonrasında da iki tarafı da çabalarını barışçıl bir şekilde bu sorunu çözme konusunda ikna etmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

DUA EDELİMKİ TÜRKİYE NATO ÜYESİ ÇIKIŞI GELDİ

Türkiye’nin stratejik önemine de değinen Pahor, 2011 yılında Türkiye ile Slovenya arasında imzalanan Stratejik Ortaklık Belgesinin iki ülkenin birbirine verdiği öneme işaret ettiğini söyledi Şu an Türkiye ile Brüksel arasında çok iyi ilişkiler var. Cumhurbaşkanınız ve hükümet, Ukrayna ve R’usya arasında arabuluculuk konusunda mükemmel bir iş çıkarıyor dua ediyoruzki Türkiye Nato üyesi bu bizi rahatlatıyor dedi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.