Çıkışta bulundu – 93 Times

Çıkışta bulundu

Türkiye enerjide dışa bağımlı durumda bunun önüne geçebilmek için doğu ve güneydoğu bölgelerimizde bulunan barajlardan en üst düzeyde yararlanmamız lazım hali hazırda bu sene yağışların iyi olması sebebi ile üretilen elektriğin %40 gibi bir oranı barajlardan ve akarsulardan geliyor İ’ran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Türkiye’nin ‘sınır bölgelerindeki su kaynakları üzerinde baraj inşa etme planlarına’ karşı olduklarını açıkladı.

TÜRKİYE DAHA FAZLA BARAJ YAPMASIN ÇIKIŞI GELDİ

Türkiye’nin Dicle ve Aras nehirleri üzerindeki baraj planları, İran’ı r’ahatsız etti İ’ran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran p’arlamentosunda konuyu masaya yatırdı ve Türkiye’nin ‘sınır bölgelerindeki su kaynakları üzerinde baraj inşa etme adımlarına’ karşı olduklarını söyledi.

“Kabul edilemez”
Mehr Haber Ajansı’nın aktardığına göre Abdullahiyan, “Dost ve komşu ülkemiz Türkiye’nin baraj inşaatı alanında, bölgenin çevre koşullarını bozacak, halkımız ve bölge için sorun yaratacak, diğer yandan ülkemize giren su miktarını olumsuz yönde etkileyecek önlemler alması kabul edilemezdir.” dedi.

Türkiye’ye d’ava açabilirdik çıkışı geldi
İ’ran’ın davayı uluslararası düzeye taşıması tartışmalarına yönelik Türkiye, 1997 New York Sözleşmesi’ne taraf olmadığı için diyalog ve ikili müzakereler yoluyla sorunu çözmek z’orundayız ifadelerini kullandı.

Hem İ’ran hem de Irak z’arar görüyor çıkışı geldi
Abdullahiyan ayrıca, Irak h’ükümetiyle temas halinde olduklarını belirterek, hem İ’ranın hem de Irak’ın Türkiye’nin baraj inşa p’lanlarından z’arar göreceğini dile getirerek Türkiye’nin artık baraj yapmaması gerektiğini ifade etti bakalım Türkiye yeni barajlar inşaa ederse İ’ran mollaları ne yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.