Çağrı yaptı – 93 Times

Çağrı yaptı

Nato’ya hemen gireceklerini zanneden fakat Türkiye’nin vetosu ile karşılaşan kendini Medeniyetin beşiği en huzurlu ülkeler zanneden İsveç ve Finlandiya neye uğradığını şaşırdı Rusların Ukrayna’yı i’şgal etmesi ile rüya’dan uyanan 2 ülke Nato’ya apar topar katılmak istediğini açıklamıştı Finlandiya Avrupa İşleri Bakanı Tuppurainen, Türkiye ile ortak zemin bulabileceklerine inandıklarını ve kesinlikle istişarelere hazır olduklarını belirterek, “Türkiye Cumhurbaşkanı için belirsiz olabilecek her şeyi açıklamaya hazırız” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN’A HERŞEYİ AÇIKLAMAYA HAZIRIR DEDİ

Tytti Tuppurainen, ülkesinin Nato üyelik başvurusuna dair France24 Televizyonu’na konuştu Henüz Nato’nun g’üvenlik garantilerine sahip olmadıklarını vurgulayan Tuppurainen, “Bu bir gri bölge ve bu gri bölgeyi mümkün olduğunca kısa tutmanın, tüm tarafların çıkarına olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden katılım anlaşmalarımızın kabulü için gerçekten hızlı olmak için çağrıda bulunuyoruz.” dedi.

Tuppurainen, ülkelerini Batı’nın bir parçası olarak gördüklerini belirterek, “Ukrayna savaşı güvenlik anlayışımızı büyük ölçüde değiştirdi. Anketler Nato’ya katılmamızı gösteriyordu. 188 lehte ve 8 aleyhte oyla parlamentomuzdan da çok güçlü bir yetki aldık. Yani mesaj açık, Finlandiya Nato üyesi olmak istiyor. Bu bizim seçimimiz, ulusal kararımız ve Rusya’nın buna uyum sağlaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Egemen ülkelere R’usyanın dikte etme hakkının bulunmadığını dile getiren Tuppurainen, “Ulusal çıkarlarımıza uygun şekilde karar alabiliriz ve alacağız. Bu bizim ve Nato arasındaki bir melese. Rusların bu konuda söyleyecek sözü yok.” dedi.

TÜRKİYE  İÇİN BELİRSİZ OLABİLECEK HER ŞEYİ AÇIKLAMYA HAZIRIZ

Tuppurainen, üyelikleri konusunda Nato içinde farklı fikirlerin bulunabileceğini, buna karşı gerçekçi ve alçakgönüllü olmaları gerektiğini aktardı.

Türkiye ve Finlandiya’nın özellikle t’erörle m’ücadele konusunda birçok ortak hedefi paylaştığına inandığını vurgulayan Tuppurainen, t’erörle m’ücadelenin her iki ülkenin de önceliği olduğunu kaydetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.