Bir ilimizde – 93 Times

Bir ilimizde

Türkiye’nin dört bir tarafındaki Ülkeler petrol zengini iken nedense Ülkemizde kayda değer bir petrol bir türlü bulunamıyor dost ve kardeş ülkemiz Azerbaycan petrol zengini iken diğer komşularımız Suriye Irak İ’ran ve Ruslar petrol zengini iken Türkiye kendi ihtiyacının %10 rakamını bile karşılayamıyor Manisa ilimizin Salihli ilçesine bağlı Yağbasan Mahallesi’nde yaşayan çiftçi Mustafa Yüksel, kendisine ait 10 dönümlük zeytin bahçesinde sulama amaçlı sondaj açtığında, sondajdan petrole benzer siyah bir sıvı çıktığını fark etti.

SU SONDAJINDAN PETROL FIŞKIRDI

Çıkan sıvıya deneme amaçlı çakmak tutan Yüksel, sıvının alev alması sonrası durumu itfaiye ekiplerine haber verdi. Sıvının boşaltıldığı 2 deneme havuzu birden alevler içinde kalırken çevredeki ağaçlar da zarar gördü. 10 ağacın zarar gördüğü yangın itfaiye ekiplerinin de müdahalesiyle yaklaşık 1,5 saatte söndü.
Öte yandan, çıkan sıvının petrole benzer bir kokusunun bulunması dikkat çekerken akıllara Zeki Alasya ile Metin Akpınar’ın oynadığı 1978 yapımı ‘Petrol Kralları’ filmini getirdi.

“İTFAİYE MÜDAHALE ETMEYE ÇALIŞIRKEN SUYU VERDİĞİ TAKDİRDE ALEVLER DAHA DA HIZLANMAYA BAŞLADI”

Yaşanan olayı anlatan çiftçi Mustafa Yüksel, “Zeytin bahçemi sulamak için açtığım sondaj kuyusundan 200 metreye deneme dalgıcı attık. Simsiyah petrol niteliğinde yanıcı bir madde geldi. Denemek için kenardaki birikintiye kibrit çaktığımızda onu söndürelim derken 2 deneme havuzumuzun içine akıttığımız sıvıya sıçradı. Sonrasında da 1 saat boyunca 2 havuzumuzda yanma meydana geldi. İtfaiye müdahale etmeye çalışırken suyu verdiği takdirde alevler daha da hızlanmaya başladı. Kendi halinde sönmesine bıraktık. Yaklaşık 1,5 saat içerisinde söndü” dedi.

Çıkan sıvı maddenin araştırılmasını isteyen Yüksel, “Biz su kuyusu amacıyla kazdık çıkan sonuç bu. Yetkililere sesleniyorum. Bu konu araştırılsın. Maddi zararımız da oluştu. Henüz zararı hesaplayamadık. 10 kadar ağacım yangından dolayı yandı” ifadelerini kullandı eğer kayda değer bir petrol ise biran önce çıkarılıp ekonomiye katkı sağlamasını temenni ediyoruz yorumu yaptı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.