Barlas duyurdu – 93 Times

Barlas duyurdu

Türkiye ile Yunanistan arasında ipler iyice gerildi bugün Mevlüt Çavuşoğlu çok sert açıklamalarını peş peşe yaptı Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan’ın ihlalden vazgeçmemesi durumunda adaların egemenliğinin tartışılacağını söyledi. Atina yönetiminin aşağılık kompleksi içinde olduğunu da vurgulayan Çavuşoğlu, “Adam gibi cevap verin” dedi Yunanlara karşı son yıllarda hiç bu kadar sert ve ağır bir açıklama yapmamıştı durumun ne kadar ciddi olduğu ortaya çıktı

ÇAVUŞOĞLUNDAN ÇOK SERT AÇIKLAMALAR GELDİ

“Yunanistan yazdığımız mektuplara cevap veremediği için agresifleşiyor. Kendilerine has bir aşağılık kompleksleri var Yunanistan En haksız durumda bile ağlamada çok başarılılar. Gelir yüzünüze sarılırlar, arkalarına döndükleri zaman nefret, kin, yalan, iftira. Bunlar siyasetçilere yakışan tavırlar değil. Yunanistan bizim yazdığımız mektuplara adam gibi cevap versin, bu ihlali sonlandırmazsa adaların egemenlik tartışmalarına başladık zaten dedi

Mehmet Barlas, Yunanistan Türkiye arasındaki gerilimlere ve Hulusi Akar’ın açıklamalarına işaret ederek Türk Yunan savaşının çıkması halinde sürpriz olmayacağını öne sürdü.

Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas, her an her şeyi hazır olunması gerektiğini belirterek, “Çeşitli haber kaynakları, dünyanın bir s’avaşın eşiğinde olduğunu içeren haberler veriyor. Milli S’avunma Bakanı Hulusi Akar, hemen her gün Yunanistan’ın aklını başına toplaması için uyarıda bulunuyor. Sanki bir Yunan s’avaşı da kapıda gibi” dedi.

Barlas, S’avaş her zaman kapıdadır’ başlıklı yazısında, “Bir gün Yunanlılar da Kıbrıs’ı vesile edip yeni bir Türk Yunan s’avaşı çıkarırlarsa bu herhalde sürpriz olmayacak” diyerek her han her şeye hazır olunması gerektiğini söyledi.

S’avaşların kolay gelişmediğini belirten Barlas,” Mesela, İkinci Dünya S’avaşında eğer Japonya, Amerika’ya s’aldırmasaydı, Almanya ile Amerika s’avaşmayacaktı. Ama bitmek tükenmek bilmez ihtiraslar ve bunları besleyen s’ilah sanayileri, insanlığa sürekli savaş suçu işletmekte” dedi.

TÜRKİYE’NİN YUNANİSTANDAN TALEPLERİ ŞU ŞEKİLDE

Madde 1: Lozan anlaşmasının 12. maddesine göre Yunanistan’ın adalar üzerindeki egemenliği mazide ve atide adaların gayri askeri statüsüne bağlıdır Madde 2: Montrö sözleşmesi sadece Türkiye’ye boğazlar çevresini silahlandırma hakkı verir, Yunanistan için açık ya da örtülü hüküm içermez. Karadeniz olarak tarif edilen alan Yunanistan’ı kapsamaz.

Madde 3: “Müzakerelerde taraflar arasında siyasi taahhütte bulunulmadıysa herhangi bir yasal zorunluluk nedeni yoktur Madde 4: Türkiye taraf olmasa da Paris Barış Antlaşması en üst seviye silahsızlanma anlaşmasıdır ve herkes için bağlayıcıdır.

Madde 5: Finlandiya ve İsveç arasındaki Aaland takıadası sorunun çözümü TÜrkiye talepleri için örnek teşkil etmektedir.

Madde 6: Yunan iddialarının yasal dayanağı zayıftır, iddialar gerçeklikten kopuk bir zihin yapısını göstermektedir, bu nedenle daha fazla yanıtı hak etmemektedir eğer bu şartlar yerine gelmedimi Türkiye Yunanların daha fazla adaları s’ilahlandırmalarını izlemez ve gereğini elbette yapar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.