Ayrışma var – 93 Times

Ayrışma var

Muhalefet seçimlere 10 ay kalmasına rağmen hala bir aday çıkarabilmiş değil Kılıçdaroğlu aday olacağını dile getiriyor olsa da 2018 yılında bile aday olamadı Reisi Cumhur Erdoğan’ın karşısına çıkmaya cesaret edemedi şimdi de edeceği muamma Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda 6’lı masadan her gün farklı bir ses yükselirken, ortaklar arasında son günlerde Suriye p’olitikaları ve koalisyon protokolü konusunda zıt görüşler geliyor.

ÇATLAK SESLER ARTIK YÜKSELMEYE BAŞLADI

21 Ağustos’ta Saadet P’artisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek altılı masa toplantısının hazırlıkları sürerken, izlenecek politikalar konusunda ortaklar arasındaki görüş ayrılıkları derinleşiyor. Altılı masada son günlerde özellikle Suriye politikası konusunda tartışma yaşanıyor Türkiye’nin geçmişteki Suriye politikasında attığı yanlış adımlarda doğrudan payı bulunduğu belirtilen Davutoğlu, üstü kapalı olarak Türkiye’nin Suriye ile diyaloga girmesine itiraz ediyor. Son olarak bu tavrını, “Rus Türkiye’yi Esad rejimini meşrulaştıracak şekilde görüşmeye zorluyor” sözleri ile gösterdi.

Davutoğlu’nun Suriye-Türkiye ilişkileri konusundaki açıklaması CHP’de sıkıntıya neden oldu. CHP’liler, Kılıçdaroğlu’nun, Davutoğlu’nun söylemlerinin tam tersine bir politika izlediğini ve iktidara gelir gelmez Suriye ile normalleşme adımı atılacağını dile getirdiğini hatırlatarak, “Böyle bir durumda ortak bir Suriye politikası nasıl belirlenecek?” sorusunu gündeme getirdi. Parlamenter sisteme geçiş dışında hemen hemen her konuda ters düşen ortaklar böylece son olarak Suriye politikası konusunda ayrışmış oldu.

TOPLANIP TOPLANIP DAĞILIYORLAR

Öte yandan, altılı masanın ortakları arasında seçim öncesi açıklanması planlanan ‘koalisyon protokolü’ konusunda sıkıntı yaşanıyor Davutoğlu, atılacak her adımın altı liderin imzası ile hayata geçirilmesini, Karamollaoğlu liderlerden oluşan danışma meclisi benzeri bir yapının kurulmasını, Deva P’artisi ise geçiş süreci ile ilgili bir mutabakata varılmasını, seçilecek Cumhurbaşkanının hangi yetkileri kullanacağına yönelik ön protokolün açıklanmasını istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.