7bin yıllık – 93 Times

7bin yıllık

Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili çok verimli topraklara sahip fakat doğru tarım ve hayvancılık konusunda geri kalmış durumda Hollanda gibi Konya kadar yüzölçümüne sahip 17 Milyon nüfusu olan bir ülke 120 Milyar dolar tarım ihracatı gerçekleştirirken Türkiye bunun Üçte birini bile gerçekleştiremiyor Kayseri Kültepe ilçesinde arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin yıllık Siyez buğdayı tohumunun üretimi Diyarbakır’da da başlanınca M’üjdeli haberler geldi

GİDERİ AZ VERİMİ MÜKEMMEL BİR TOHUM

Çiftçilerin büyük verim elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye’nin buğday sorunu kapatacağını ve ihraç da edilebileceğini söyledi Kayseri Kültepe kazıları sırasında bulunan küplerden birinin içinden buğday tanesi çıktı Muğla’nın Marmaris ilçesinde kiraladığı arazide arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin yıllık Siyez buğdayı tohumunun birkaç tanesinden üretim yapmaya başladı.

Büyük verim elde edilen hakiki Anadolu buğdayı ‘Siyez’ Diyarbakırlı çiftçilerin de ilgi odağı oldu Diyarbakır’ın Sur ilçesi Mermer Mahallesinde ekimini yaparak bölgede ilki başlatan Özkan Yıldırım, diğer buğdaylara göre maliyeti ve bakımı daha az olduğunu ve elde edilen başaklarda 3 kata kadar daha fazla verim verdiğini kaydetti.

Özkan Yıldırım maliyetin diğer buğdaylara göre az, verimin ise yüksek olduğunu söyledi. Yıldırım, “Kazı çalışmasında bir küp bulunmuş 7 bin yıllık, içerisinde buğday da çıkmış, orada bir mühendis ekmiş, ekince de boy ve başak olarak farklı olduğunu görmüş

NORMAL BUĞDAYA GÖRE ÇOK DAHA VERİMLİ VE KARLI

Her bölgeye bir avuç verdi, bizde 100 kilogram burada 250 dönüme ektik, 150 dekar daha ayrı bölgelerde ektik. Yağışa göre nasıl çıkacaklarını görmek için ayrı ayrı yerlere ektik.

7 bin yıllık ata tohumu buğday, diğerlerine göre farklı, her başakta 250 ile 160 arası dane tutuyor, dekara bin 200 kilogram kuru olarak bekliyoruz, diğer buğdaylar ise yağışlar güzel olursa 450 kilogram geliyor. Bir diğer farkı ise biz diğer buğdaylarda dekarına 30 kilogram ekerken bunu ise dekarına 18 kilogram ektik.

Biz bunda taban gübresi 22 kilogram, 15 kilogramda bahar gübresi verince toplamda 37 kilogram gübre kullanmış olduk, diğerlerinde ise 30 kilogram taban 30 ise bahar verilerek 60 kilogram gübre veriliyor. Ayrıca bu ata tohumunda ziraai ilaç kullanılmasına gerek yok, yabani otları boğuyor ve ilaca da gerek kalmıyor.

Ayrıca sapları kalın olduğu için diğer buğdaylara göre saman farkı oluyor, diğer buğdaylar dekara 350 kilogram saman verirken bu ata tohumunda ise 1,5 ton saman veriyor ve buda ülke ekonomisine destek sağlıyor.

Allah’ın izniyle Türkiye’nin her yerine yayılır genleriyle oynanmamış ata tohumu, buğdayda bununla birlikte yakında ihraç ülkesi olacağız. Maliyeti diğer buğdaylara göre çok az, verimi çok yüksek. Artık Türkiye’nin her yerine bunun yayılmasını istiyoruz” dedi Türkiye’nin her yerine bu buğday türü ekilmeli zahmeti az kazancı ve verimi çok yüksek ancak bu şekilde fiyatlarda düşüş gerçekleşir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.