74 yıl sonra – 93 Times

74 yıl sonra

Türkiye’de çok uzun yıllardır petrol ve doğalgaz aramaları yapılıyor karadenizde bulunan rezerv dışında c’iddi bir petrol yada doğalgaz bulunamadı Türkiye’nin günlük petrol üretimi Tüketimin %8 ini ancak karşılıyor Günlük Petrol ihtiyacımız 800 bin varil seviyelerinde üretim ise 60 bin varil civarında Batman’da merkeze bağlı Yakıtlı köyünde 74 yıl önce Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün talimatıyla verilen “ücretsiz elektrik” uygulaması sona erdi. Köylüler duruma tepki gösterirken, Türkiye Petrolleri anonim şirketinden açıklama geldi

74 YILDIR ELEKTRİĞİ ÜCRETSİZ KULLANIYORLARDI

Batman merkeze bağlı Yakıtlı köyünde, 74 yıl önce dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün talimatıyla verilen ‘ücretsiz elektrik’ uygulaması sona erdi. Köylüler, karara tepki gösterirken, Türkiye Petrolleri Anonim Aş Batman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Köyde hane sayısı gün geçtikçe katbekat artmakta ve bu durum enerji kapasitemizi z’orlayarak bazı kuyularımızın stop etmesine sebebiyet vermektedir” denildi.

Türkiye’de 1948 yılında ilk petrol üretiminin gerçekleştiği Raman Dağı’ndaki petrol kuyuları ile iç içe olan Yakıtlı köyüne, ücretsiz elektrik verilmeye başlandı. Kuyuların açılışını yapan dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün talimatı ile başlayan ‘ücretsiz elektrik’ uygulaması, 74 yıl sonra sonlandırıldı. Konuyla ilgili Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Batman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, son yıllarda 30- 35 haneye çıkan köyde kullanılan enerjinin maliyetinin yıllık 5 milyon 700 bin TL olduğu belirtildi. Açıklamada “Kullanılan bu enerjinin TPAO tarafından karşılanması nedeniyle köyde hane sayısı gün geçtikçe katbekat artmakta ve bu durum enerji kapasitemizi zorlayarak bazı kuyularımızın stop etmesine sebebiyet vermektedir” denildi.

‘KENDİLERİNE DEFAATLE SÖYLENMİŞTİR’

Köylülerin mağdur edilmediği belirtilen açıklamada, “Ayrıca ilgili kanun gereğince TPAO tarafından Yakıtlı köyünün elektrik enerjisinin karşılanması kanunen mümkün olmadığı gibi İş Güvenliği Kanunu’nca da çok büyük yasal sorumluluklar getirmektedir. Son 6 ayda Yakıtlı köyü sakinleri ve enerji şirketi yetkililerinin de katıldığı toplantılar neticesinde köy sakinlerinin enerji şirketine dilekçe ile abonelik başvurusu yapmaları gerektiği, kendilerine defaatle söylenmiştir ve bu süreç içerisinde köy sakinleri mağdur edilmemiştir. Hatta enerji şirketinden sağlanacak yeni enerji için nakil hatlarının köye kadar TPAO tarafından çekilmesi dahi üstlenilmiştir” ifadelerini kullandı. Kararın ardından köylüler, duruma tepki gösterdi.

‘KUYULARA GÖZÜMÜZ GİBİ BAKIYORUZ’

Köylülerden Abdulhakim Akman da köyde oturanların çoğunun TPAO emeklisi olduğunu belirterek, “Köyümüzde kalanların sayısı, iki elin parmak sayısını geçmiyor. TPAO’ya kabarık bir elektrik faturası da çıkardığımız iddialarına da katılmıyoruz. Halen günde 8 bin varil petrolün üretildiği kuyulara gözümüz gibi bakıyoruz. En ufak bir arızada TPAO yetkililerini uyarıyoruz. Petrolün tarlalara akmasını da engelliyoruz. Kardeş köye bu yapılmamalı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.